Strona główna Mazowsze CZAJKA BIS: Podlegająca warszawskiemu MPWiK oczyszczalnia ścieków będzie zrzucać ścieki do Utraty

CZAJKA BIS: Podlegająca warszawskiemu MPWiK oczyszczalnia ścieków będzie zrzucać ścieki do Utraty

471
0
PODZIEL SIĘ

Oczyszczalnia „Czajka” to obecnie największy problem warszawskiego  MPWiK.  Jak się jednak okazuje MPWiK posiada także infrastrukturę oczyszczalni ścieków w Pruszkowie.  A ta zrzuca ścieki kolektorem burzowym do Utraty.

Właśnie skończyło się jej pozwolenie na ten proceder. Jednak MPWiK planuje uzyskać kolejne zezwolenie na dokonywanie zrzutu ścieków do Utraty, która płynie przez Pruszków, a w Sochaczewie wpada do Bzury, dalej ścieki popłyną do Wisły i do Bałtyku.

Jak się okazuje MPWiK zamierza wystąpić o wydanie zgody wodnoprawnej na odprowadzenie ścieków wylotem awaryjnego burzowego kanału zrzutowego. Trafią one bezpośrednio do Utrata, która płynie przez Pruszków.

Do niedawna odprowadzenie ścieków przelewem burzowym odbywało się to tak, że gdy było trzeba oczyszczalnia po prostu zrzucała ścieki do Utraty. Działo się to  na podstawie pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego (decyzja nr 86/10/PŚ.ZD.IV znak PŚ.ZD.IV./JB/6269-10/10 i PŚ.ZD.IV/JB/6295-18/10). Pozwolenie na rzuty wygasło w ubiegłym tygodniu. Tymczasem MPWiK nie złożyło jeszcze kolejnego wniosku o wydanie pozwolenia na zrzuty. W tej sytuacji wszystkie zrzuty ścieków, które się odbędą, będą nielegalne.

Obecnie MPWiK jest na etapie szukania podwykonawcy, który przygotuje odpowiedni wniosek o wydanie zgody wodnoprawnej na odprowadzanie ścieków wylotem awaryjnego burzowego kanału zrzutowego do rzeki Utraty.

jes/żw