Strona główna Powiat Zachowaj rozwagę nad wodą

Zachowaj rozwagę nad wodą

238
0
PODZIEL SIĘ

 Upalne lato sprawia, że kąpieliska przeżywają prawdziwe oblężenie. W powiecie sochaczewskim brakuje strzeżonych miejsc do kąpieli, z tego powodu większość osób chcąc popływać, wybiera dzikie kąpieliska, na których najczęściej dochodzi do utonięć. Wiele z nich znajduje się w wykazie „Czarnych punktów” wodnych.

Najczęściej utonięcia zdarzają się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Statystyki wskazują, że przeważnie dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami oraz nad stawami. Przyczynami utonięć są najczęściej nierozwaga, brak znajomości akwenu, w jakim się pływa oraz upojenie alkoholowe.

Tablicami „Czarnych punktów” wodnych oznakowane są te miejsca, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć czy to z uwagi na ukształtowanie terenu, czy niebezpieczne wiry.

W powiecie sochaczewskim znajduje się kilka takich miejsc. W gminie Brochów jest to wyrobisko gliny w Plecewicach oraz tereny przy wale przeciwpowodziowym w pobliżu rzeki Wisły. Niebezpieczna jest okolica przystani kajakowej w Suchodole, żwirownia w Nowej Wsi w gminie Młodzieszyn. Natomiast w Kamionie i Przęsławicach należy uważać przy kąpielach w Wiśle. W Sochaczewie znakiem „Czarnego punktu” oznaczony był teren przy dawnym torze motorossowym, ale znak zniknął.

Szczególnie niebezpieczne są dwa zalewy w Sochaczewie – zalew w Boryszewie oraz w Plecewciach.

Nawet w miejscach nieoznaczonych „Czarnym punktem” wodnym należy zachować szczególną ostrożność.

Aleksander Szostak