Strona główna Teresin UŚMIECH NAJLEPSZĄ NAGRODĄ

UŚMIECH NAJLEPSZĄ NAGRODĄ

299
0
PODZIEL SIĘ

Z Justyną Kamińską, animatorem sportu w gminie Teresin rozmawia Marcin Odolczyk

„Sportowe Wakacje” to nowy, tegoroczny projekt realizowany w gminie Teresin, skierowany do dzieci i młodzieży, którego jesteś pomysłodawczynią i którego koordynacją się zajmujesz. Na czym polega dokładnie akcja i skąd taka idea?

Ten projekt powstał podczas jednej z rozmów z wójtem gminy Teresin, panem Markiem Olechowskim. Zastanawialiśmy się, co tu zrobić, aby pomimo tego trudnego czasu dla nas wszystkich, dzieci i młodzież mogły spotkać się i spędzić wspólnie czas. Tak narodził się właśnie ten pomysł, który realizujemy od początku lipca. Praktycznie projekt „Sportowe Wakacje” rozpoczął się na szymanowskim Orliku. Teraz kolejno realizujemy zajęcia w pięciu sołectwach w gminie Teresin. Ideą spotkań jest ruch na świeżym powietrzu, spotkania z przyjaciółmi i przede wszystkim wyśmienita zabawa.

No właśnie, za nami już kilka tego typu spotkań, ale to przecież nie koniec.

Odbyły się cztery spotkania, zatem pozostało jeszcze jedno. Już teraz wiem, że będzie wyjątkowe. Spotykamy się w sołectwie Granice. Sołtysem Granic jest pani Anna Gogół, wyjątkowa kobieta o dobrym sercu. Cieszę się, że u niej będziemy kończyć nasze sportowe wyzwania. Zapowiada się niesamowita zabawa i już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.

Doskonale widać, że te spotkania w ramach projektu są najlepszym dowodem, jak w czasie pandemii brakuje dzieciom i młodzieży takich zajęć i zapewne to potwierdzisz?

O tak, bardzo. Właśnie dlatego wyszliśmy z takim projektem do lokalnej społeczności. Nie wszyscy wyjeżdżają, a z powodu pandemii Covid-19 jeszcze więcej rodzin zostało w domach. Dzieci mają dużą potrzebę ruchu, wyjścia do rówieśników, zabawy. Zajęcia są tak ułożone, aby każdy znalazł coś dla siebie. Radość towarzysząca zabawie jest najlepszym na to dowodem.

A jakie rodzaje aktywności są wyjątkowo lubiane przez dzieci?

Wracamy do starych zabaw, bardzo lubianych przez dzieci, są to tzw. szczur, klasy, guma, skakanka. Dużym zainteresowaniem cieszy się puszczanie latawców oraz tory przeszkód. Muszę wspomnieć, że nasze zajęcia to również animacje plastyczne, łapacze snów, bransoletki itp. Wszystko to, co może również zainteresować najmłodszych, zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Ich uśmiech wynagradza wszystko.

To jeszcze porozmawiajmy o najbliższych planach animatora Justyny Kamińskiej względem kolejnych inicjatyw społecznych.

Muszę przyznać, że planów mam dużo, ale czas pewnie to zweryfikuje. Zdaję sobie sprawę, jaka jest sytuacja w kraju, że wszystko może się zatrzymać, ale plany mam w głowie. Już układa mi się scenariusz kolejnego lokalnego projektu. Mogę już teraz zdradzić, że będzie miał związek z piłką siatkową.

Widać, że kochasz to, co robisz. Co, twoim zdaniem jest najbardziej satysfakcjonujące w pracy animatora sportowego?

To prawda, bardzo to lubię. Projekt „Sportowe Wakacje” w gminie Teresin uświadomił mi szczególnie dwie rzeczy. Po pierwsze, na terenie naszej gminy mamy fajne, sympatyczne i kameralne miejsca i co tak istotne, ludzi, z którymi warto jest działać. Po drugie, że kreatywność dzieci jest nieprzewidywalna, jest pozytywna, nieoczekiwana i zaskakująca. Co najbardziej mnie satysfakcjonuję? Powiem tak, jedna, jakże ważna rzecz. To szczery, szeroki uśmiech.

I tego uśmiechu u Ciebie, jak i odbiorców akcji, życzę jak najbardziej, dziękując za rozmowę.

Ja również bardzo dziękuję. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować wójtowi gminy Teresin panu Markowi Olechowskiemu oraz dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji panu Krzysztofowi Walencikowi za wsparcie w realizację projektu. Dziękuję sołtysom oraz rodzicom za chęć współpracy! Ostatnie nasze spotkanie odbędzie się już w najbliższą środę w sołectwie Granice, więc serdecznie zapraszam! Wspólnie bawmy się w te wakacje! Zapraszamy chętnych i jednocześnie pozdrawiam wszystkich czytelników Expressu Sochaczewskiego. Bądźcie z nami.