Strona główna Teresin Sam wybrał śmierć

Sam wybrał śmierć

162
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Przed 79 laty franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe zgłosił się do celi śmierci w zamian za Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć. Do zdarzenia doszło 29 lipca 1941 roku podczas apelu w Auschwitz. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać swoje życie. Za obcego mu człowieka.

Ojciec Kolbe trafił do Auschwitz 28 maja 1941 roku z więzienia na Pawiaku w Warszawie. W obozie otrzymał numer 16670. Pod koniec lipca 1941 roku z obozu uciekł więzień Zygmunt Pilawski. Za karę zastępca komendant Karl Fritzsch zarządził apel i wybrał dziesięciu więźniów, których skazał na śmierć głodową. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek. Mężczyzna, opisując w 1946 roku to zdarzenie, powiedział: „Nieszczęśliwy los padł na mnie. Ze słowami – Ach, jak żal mi żony i dzieci, które osierocam – udałem się na koniec bloku. Miałem iść do celi śmierci. Te słowa słyszał ojciec Maksymilian. Wyszedł z szeregu, zbliżył się do Fritzscha i usiłował ucałować go w rękę. Wyraził chęć pójścia za mnie na śmierć”.

Więźniowie byli zamykani w jednej z cel w podziemiach bloku nr 11. Nie otrzymywali pożywienia ani wody. Po kilku, kilkunastu dniach umierali w straszliwych męczarniach.

Maksymilian Kolbe po dwóch tygodniach męki wciąż żył. 14 sierpnia 1941 roku został uśmiercony przez niemieckiego więźnia-kryminalistę Hansa Bocka. Wstrzyknął mu on zastrzyk z fenolu. Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 roku, w Brzegu na Opolszczyźnie, w wieku 94 lat. Pochowany został, zgodnie ze swym życzeniem, na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.

To tam ojciec Kolbe w 1927 roku założył klasztor i wydawnictwo. Trzy lata później wyjechał do Japonii, skąd wrócił w 1936 roku i objął kierownictwo Niepokalanowa, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie. Polski franciszkanin został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II jedenaście lat później. Stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.

Oprac. BN

fot.wikipedia