Strona główna Sochaczew gmina PSZOK już działa w gminie

PSZOK już działa w gminie

203
0
PODZIEL SIĘ
fot. pixabay

Po wielu staraniach w gminie Sochaczew powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajduje się on  w miejscowości Kąty 1a. Od początku pojawiło się sporo pytań związanych z możliwością oddawania odpadów przez mieszkańców. Nie każdy posiadany odpad z domowego gospodarstwa można przekazać do gminnego PSZOK. Są określone ograniczenia.

– Zabiegaliśmy o możliwość uruchomienia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  w naszej gminie od dawna. To była potrzeba zgłaszana nam przez mieszkańców, gdyż wcześniej mogliśmy korzystać z PSZOK jedynie w Sochaczewie, a to wiązało się z wieloma utrudnieniami. Teraz mamy własny Punkt, który działa od kilku tygodni, ale nie każdy odpad można tam dostarczyć. Są określone wymogi i wyłączenia o czym informujemy naszych mieszkańców – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Osobiście i z wytycznymi

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Katach czynny jest w godzinach 9.00-15.00, w każdą sobotę z wyłączeniem dni świątecznych. Mieszkaniec, który zdecyduje się oddać swoje domowe odpady do PSZOK zobowiązany jest do umieszczenia ich w pojemniku zgodnym z ich przeznaczeniem. Każdy chcąc pozbyć się swoich odpadów musi udać się osobiści. Są one przyjmowane na podstawie wytycznych dotyczących PSZOK-ów. Nie mogą przekazywać odpadów mieszkańcy z innych gmin oraz z Sochaczewa. Nawet wtedy, gdy maja bardzo blisko do tego Punktu.

Odpady BIO, czyli biodegradowalne koniecznie należy wysypać z worków do wskazanego przez pracownika PSZOK pojemnika.

PSZOK w Kątach przyjmuje przywiezione przez mieszkańców meble, ich części i związane z tym odpady wielkogabarytowe. Mogą być to też elementy zabudów kuchennych i pokoi.

Można też dostarczyć zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jednak nie mogą być to części, które są uszkodzone, stanowiące zagrożenie dla środowiska. Mieszkaniec gminy może przywieść do PSZOK zużyte opony, ale tylko od samochodów osobowych, odpady budowlane, w tym gruz betonowy i ceglany i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, jak również zmieszane odpady opakowaniowe. W tym przypadku mogą być to plastiki, metale tzw. kolorowe i opakowania wielomateriałowe. Punkt przyjmuje też wszelkiego rodzaju tekstylia (zużytą odzież, zniszczone buty, materiałowe zabawki) oraz szkło. To ostatnie pod warunkiem, że nie jest stłuczone. Takiego bowiem PSZOK w Kątach nie przyjmuje.

­– Przyjmujemy też wszelkiego rodzaju papier, tektury, również pakunkowe oraz sprzęt oświetleniowy – lampy żarowe, halogenowe, świetlówki, jak też odpady z wykonywanych iniekcji domowych, czyli zuzyte strzykawki oraz igły – dodają pracownicy PSZOK.

Jednak w przypadku odpadów medycznych trzeba udokumentować ich pochodzenie i odpowiednio je przed przekazaniem zabezpieczyć, by nikt nie miał z tym bezpośredniego kontaktu. Takie są wymogi w przepisach. W sezonie grzewczym można też do PSZOK przekazać popiół, ale czysty bez zaśmieceń innymi odpadami.

Szkodliwe na własny rachunek

Jednak jest spora pula odpadów, który PSZOK w Katach nie przyjmie od mieszkańców. Te trzeba oddawać w wyspecjalizowanych punktach i firmach, które takie odpady przyjmują. Dodatkowo mieszkaniec taki odpad musi zawieść na własny rachunek. PSZOK w Kątach nie przyjmuje zmieszanych odpadów komunalnych (na to są pojemniki przed domami), papy, eternitu i pochodnych jego, otulin dachowych, styropianu, odpadów z działalności gospodarczej i rolniczej (folii po kiszonce i opakowań po nawozach). Trzeba też pogodzić się z tym, że Punkt w Kątach nie przyjmie opon od ciągników, ciężarówek, maszyn rolnych. Z tym jest problem we wszystkich PSZOK-ach, bo nie chcą zajmować się odbiorem dużych opon i każdy rolnik musi szukać indywidualnie odbiorcy tych opon do utylizacji. PSZOK nie przyjmie też piasku i ziemi jako odpadu komunalnego.

­– Materiały szkodliwe dla środowiska i tzw. odpady niebezpieczne odbierają do tego firmy upoważnione. Mieszkaniec we własnym zakresie wybiera taka firmę i ponosi koszta odbioru takich odpadów – informuje jedna z sochaczewskich radnych, która mieszkańcy zasypali pretensjami w sprawie odbioru niektórych odpadów. –­ Prosimy zapoznać się z regulaminem PSZOK oraz przestrzegać go, gdyż naruszenia mogą spotkać się z ewentualnymi karami – dodaje.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum