Strona główna Iłów Obchody 100- lecia „Cudu nad Wisłą”w gminie Iłów

Obchody 100- lecia „Cudu nad Wisłą”w gminie Iłów

269
0
PODZIEL SIĘ

100-lecie Bitwy Warszawskiej było uroczyście obchodzone w całej Polsce, nasza gmina również upamiętniła to wyjątkowe wydarzenie. 100 lat temu polscy bohaterowie zatrzymali bolszewicką Rosję, wpływając na historię nie tylko naszego kraju, ale także całej zachodniej Europy.

15 sierpnia wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski i przedstawiciele rady gminy uczestniczyli we mszy świętej w hołdzie Bohaterom 1920 roku, oraz złożyli kwiaty i zapalili znicz pod symbolicznym obeliskiem w Parku Stulecia Odzyskania Niepodległości. W dniu Święta Wojska Polskiego hołd żołnierzom oddały również zespoły i soliści Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Specjalnie z tej okazji przygotowano koncert „Duma i Honor”, zamieszczony na kanale YouTube GOK w Iłowie.

16 sierpnia obchody związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej przeniosły się do Przystani Wodnej w Suchodole. Jako pierwsi około godziny 14.00 do przystanku „Bitwa Warszawska 1920- Pamiętamy” dojechali uczestnicy III edycji Rajdu 100 km na 100-lecie Niepodległości, organizowanego przez MKOiW NSZZ Solidarność i Wójta Gminy Iłów Jana Kraśniewskiego. Cykliści wyruszyli z Płocka około godziny 11:30, w okolicach Dobrzykowa dołączyli do nich rowerzyści z grupy Team Gąbin  i gospodarze z Iłowa. Wśród cyklistów pojawili się m.in. samorządowcy z Płocka i Iłowa – Leszek Brzeski – radny Rady Miasta Płocka, Jan Kraśniewski – wójt gminy Iłów i Radosław Kunz – radny gminy Iłów. Na rowerzystów czekał poczęstunek przygotowany przez Międzysołeckie Koło Gospodyń Wiejskich Nadwiślanki. Tradycyjna grochówka, kiełbaski i kaszanki z grilla, pyszne ciasta i zimne napoje, konieczne do ochłody w upalny dzień smakowały wszystkim uczestnikom niedzielnego spotkania.

Następnie z Kamiona do przystanku w Suchodole dopłynęli uczestnicy spływu kajakowego. 10 kajaków z mieszkańcami gminy Iłów pojawiło się około godziny 15:00 na mecie. Gości na scenie powitali Piotr Żółtowski – prezes Ekoturyzm oraz Jan Kraśniewski – wójt gminy Iłów. Rozpoczęto tradycyjne dla imprezy „Płynie Wisła płynie po Iłowskiej Gminie” VI Turystyczne Zawody Kajakowe o Puchar Wójta Gminy Iłów. Do rywalizacji zgłosiło się 10 ekip. Zwycięzcami w tym roku zostali Karolina i Tomasz Sobótka. Na drugim miejscu rywalizację zakończyli Dominik i Błażej Ziembiccy, a puchar za trzecie miejsce powędrował do zawodników z Płocka Leszka Brzeskiego i Adama Mieczykowskiego.

Podczas rozgrywania zawodów kajakowych do przystani w Suchodole dotarli uczestnicy Motocyklowego Rajdu Iłowskie Wspomnienia Michała – jest rok 1920 zorganizowanego przez grupę motocyklową z Iłowa AIOŁA GM. Rajd przejechał trasą bohatera utworu napisanego przez Zbigniewa Smusa, pokonując około 130 km. Odwiedzili m.in. Zakroczym i Modlin, podążając trasą Michała, który ruszył walczyć za ojczyznę.

Po zawodach, gdy wszyscy byli już w komplecie, rozpoczął się patriotyczny koncert „Duma i Honor”. Zaprezentowały się wszystkie grupy działające w GOK w Iłowie od najmłodszych Bombli, wspominających przybywających ułanów, poprzez nostalgiczny Nasz Czas aż do Iłowiaków – członków Gminnego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Iłowie w poruszającym utworze „Ojczyzno ma”. Jak zawsze perfekcyjnie zaprezentowały się  również zespoły Alter Ego, Teraz My oraz soliści Sandra i Mateusz. W przygotowanym repertuarze pojawiły się utwory przepełnione patriotyzmem, miłością, kojarzące się z Mazowszem. Koncert miał wyjątkowy klimat. GOK we współpracy z GPB zorganizował także gminny konkurs plastyczny „Bitwa Warszawska 1920”pod patronatem wójta gminy Iłów Jana Kraśniewskiego. Podczas plenerowego spotkania mieszkańcy mogli oglądać wystawę prac konkursowych, a laureatom wręczone zostały nagrody.

Po części patriotycznej rozpoczęła się część biesiadna. Nie zabrakło również atrakcji nad samą Wisłą, które zapewniał niezawodny Grzegorz Zwierzchowski, dzięki któremu uczestnicy spotkania mogli zobaczyć przystań w Suchodole z perspektywy strażackiej motorówki. Całe spotkanie przebiegało w serdecznej, przyjaznej atmosferze zgodnie z wytycznymi reżimu sanitarnego.