Strona główna Kultura Narodowe czytanie 2020

Narodowe czytanie 2020

284
0
PODZIEL SIĘ

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm
i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. (źródło: strona www prezydenta

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP już dziewiąty raz – od 2012 roku. Została zainicjowana epopeją narodową, czyli Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku para prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – cała Polska została zaproszona do czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Mając na uwadze zdrowie naszych czytelników i wszystkich sympatyków literatury, tegoroczne Narodowe Czytanie ze względów ochrony zdrowia i zachowania wymogów sanitarnych nie odbędzie się. Jednakże Drodzy Czytelnicy wierzę w Was, że mimo to sięgniecie po egzemplarz Balladyny. Mogę zapewnić, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie z pewnością znajdziecie ją na półce.

Aleksandra Starus, dyrektor GBP w Teresinie

UG Teresin