Strona główna Chodaków Jedne stoją drugie się sypią

Jedne stoją drugie się sypią

328
0
PODZIEL SIĘ

Choć większość przepraw przez sochaczewskie rzeki i strumienie zostało w ostatnich czasach wyremontowanych lub wybudowanych na nowo, to są i takie, gdzie spacer po nich grozi poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.

Tak jest między innymi na kładce przez Bzurę w Boryszewie. Ta, po dwunastu latach od ostatnich prac modernizacyjnych, znów wymaga natychmiastowej naprawy. I podobnie jak wtedy, gdy interweniowaliśmy w tej sprawie, przejście przez kładkę może skończyć się kąpielą w rzece.

Wszystko przez spróchniałe i odpadające deski. Miejmy nadzieję, że i tym razem właściciel przejścia, którym jest gmina Sochaczew, stanie na wysokości zadania i dokona niezbędnych napraw. Tak, aby kładka stała się bezpieczna dla korzystających z niej mieszkańców zarówno Kuznocina, jak i Sochaczewa.

W dużo lepszym stanie technicznym jest natomiast kładka na Bzurze przy ulicy Staszica. Co prawda były czasy, kiedy przejście nią także podnosiło adrenalinę. Jednak obecnie, gdy zarządza nią Zakład Wodociągów i Kanalizacji, wszelkie naprawy prowadzone są na bieżąco. Czego z kolei nie można powiedzieć o innej, zapomnianej przez jego zarządcę przeprawie na terenie Sochaczewa.

Jest nią były most dla pociągów towarowych na Utracie w Trojanowie. Każdego dnia przechodzą po nim setki osób. Choć konstrukcja mostu jest w dobrym stanie technicznym, to należałoby jak najszybciej zamontować na nim bariery ochronne. Istniejące tu jeszcze niedawno zabezpieczenia, zostały rozebrane przez zbieraczy złomu. Co ciekawe, na znajdującej się obok przeprawie kolejki wąskotorowej takie zabezpieczenia zostały zamontowane. Czyżby kolej wychodziła z założenia, że skoro na drugim moście nie ma torów, to nie powinno być także barierek?

Najlepiej z przepraw na sochaczewskich rzekach prezentują się mosty. Zarówno te na Bzurze, Utracie oraz Pisi. Większość z nich w ostatnich latach została wyremontowana lub wybudowana od nowa. Tak stało się z mostem na Pisi w ciągu ulicy 15 Sierpnia, mostem przez Utratę w Trojanowie oraz przeprawą przez tę samą rzekę w ciągu ulicy Młynarskiej. Z kolei chylący się ku upadkowi most przez Bzurę na ulicy Płockiej przeszedł generalny remont. Na remont czeka most przez Bzurę w Chodakowie na ulicy Mostowej. Jego zarządca, którym jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, ma już gotową dokumentację techniczną jego przebudowy, czy raczej budowy w tym miejscu nowej przeprawy. Ta istniejąca jest w tak fatalnym stanie, że ze starego mostu zniszczonego przez tiry praktycznie nic nie zostanie.

Warto także dodać, że starostwo wraz z samorządem miejskim oraz gminą Sochaczew przymierzają się do budowy nowej przeprawy przez Bzurę w Trojanowie. I jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie ona oddana do użytku w 2025 roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego