Strona główna Kultura Biblioteka to nie tylko książki

Biblioteka to nie tylko książki

141
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN Ponad 19 tysięcy wypożyczonych woluminów, blisko 900 zarejestrowanych czytelników w trzech placówkach. To dane wynikające ze sprawozdania za ubiegły rok, które Radzie Gminy przedstawiła Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie. W tym okresie biblioteki zanotowały ponad 8,6 tys. odwiedzin.

Przypomnijmy, w gminie Teresin główna siedziba biblioteki mieści się przy stadionie na Al. XX- lecia 32, gdzie w swojej ofercie posiada ponad 18 tys. woluminów, bezpłatny dostęp do komputera. Na sieć bibliotek składają się także filia w Szymanowie i najmłodszy punkt biblioteczny na terenie Dworca TO.Kultura.

W ubiegłym roku we wszystkich w nich łącznie księgozbiór powiększył się aż o ponad 2,1 tys. woluminów. W sumie stan faktyczny księgozbioru zbliża się powoli do 33 tys. szt. Można więc śmiało mówić, że mamy do czynienia z bogactwem dostępnej literatury, choć oczywiście książek nigdy nie jest za wiele. Warto też dodać, że GBP w Teresinie posiada również zbiór literatury na kasetach audio i video, literaturę w języku angielskim, książki dla osób słabo widzących i kilkanaście tytułów prasy. Utworzona została też biblioteczka książek biblioterapeutycznych.

Jednak dziś biblioteka to nie tylko ciekawe lektury. – Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie prowadzą działalność służącą zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa. Do tego typu działań należy gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów, ale też organizowanie imprez kulturalnych, współpraca z innymi instytucjami oraz popularyzacja zbiorów i usług bibliotecznych – mówi dyrektor Starus. Organizowane były wycieczki do bibliotek, lekcje biblioteczne, zajęcia doskonalące manualne zdolności dzieci, kiermasze książek, wystawy. W głównej siedzibie przez cały 2019 rok odbywał się kiermasz książek. Nie można też zapomnieć o działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, który cieszy się dużą popularnością.

We wszystkich trzech siedzibach przez cały rok działo się dużo. Akcje w ramach ferii zimowych czy letnich wakacji to już norma. Ale warto też przytoczyć takie wydarzenia, jak choćby: turniej gier planszowych, bibliogrill, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Bajko-terapia, Dzień Kobiet, Andrzejki w Bibliotece, mikołajki, czy też patriotyczna prelekcja i wystawa zatytułowana „Przystanek pamięci o wielkiej wojnie w drodze do Niepodległej”. W Szymanowie odbyło się nawet spotkanie ze sztuką czyli „Świąteczny dar – magia i czar” w wykonaniu krakowskiego teatru „Maska”. Tradycją są też spotkania z ciekawymi osobistościami, niejednokrotnie autorami wielu znakomitych książek dla dzieci.

W ubiegłym roku w bibliotekach gościli m.in. Mira Białkowska, Łukasz Kuciński, Jarosław Górski, Justyna Bednarek, Zofia Stanecka i Marianna Oklejak czy też Paweł Beręsewicz. Od lat biblioteka aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, prowadzonej pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Na zakończenie sprawozdania dyrektor Aleksandra Starus poinformowała, iż w ubiegłym roku kierowana przez nią placówka złożyła wniosek o dotację na zakup nowości do Biblioteki Narodowej, dzięki czemu otrzymała środki w wysokości 12 850zł.

Marcin Odolczyk