Strona główna Historia 100 lecie Bitwy Warszawskiej w Iłowie

100 lecie Bitwy Warszawskiej w Iłowie

291
0
PODZIEL SIĘ

13 sierpnia 2020 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą. Ofensywa Armii Czerwonej została skierowana na Warszawę, atakując wschodnie przedpola Warszawy i pobliskiej Twierdzy Modlin. Heroiczna walka i przemyślana strategia działań Polaków pozwoliła wygrać walkę.

Według Edgara Vincentego D’Abernona Bitwa Warszawska nie wpłynęła wyłącznie na losy Polski lecz również świata, zatrzymując komunistyczną rewolucję   przed rozprzestrzenieniem się na południową i zachodnią Europę. Została wpisana na listę „Przełomowe bitwy w historii świata”.

Sierpień w gminie Iłów obfituje w wiele wydarzeń i inicjatyw upamiętniających bohaterów tamtych czasów. Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie zorganizował tematyczny konkurs plastyczny, który patronatem objął Wójt Gminy Iłów. Termin składania prac upłynął 10 sierpnia, a uroczyste wręczenie nagród nastąpi 16 sierpnia nad Wisłą w Suchodole.

Coroczne spotkanie plenerowe “Płynie Wisła płynie po Iłowskiej Gminie” w tym roku zostanie przeprowadzone w formie przystanku kajakowego “Bitwa Warszawska 1920 – Pamiętamy!”. Spływ rozpocznie się na rzece Bzurze w Kamionie, gdzie na mieszkańców gminy Iłów będą nieodpłatnie czekały wypożyczone przez Urząd Gminy kajaki. Podczas przystanku spływu w Suchodole, będzie można wysłuchać patriotycznych utworów wykonywanych przez solistów i zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Do przystani dojedzie również grupa cyklistów “Rajdu 100 km na 100-lecie Niepodległości”. Jest to już trzecia edycja rajdu, którego organizatorem są MKOiW NSZZ Solidarność w Płocku oraz Wójt Gminy Iłów. 16 sierpnia wyruszy także Motocyklowy Rajd „Iłowskie Wspomnienia Michała – jest rok 1920”. Trasa rajdu inspirowana jest autentycznymi losami bohatera konkursowej pracy literackiej, organizatora Rajdu – motocyklisty AIOŁA GM oraz Motocyklowego Rajdu Konstytucyjnego. Rajd patronatem objął Wójt gminy Iłów, a wspiera Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie.

Więcej informacji na temat spływu kajakowego, rajdów oraz spotkania plenerowego można uzyskać, odwiedzając stronę Internetową Urzędu Gminy w Iłowie. Wszystkie wydarzenia będą dostosowane do panującej sytuacji epidemicznej.

W sierpniu warto również odwiedzić – usytuowany między Środowiskową Halą Sportową a ulicą Strażacką – Park 100- lecia Odzyskania Niepodległości. 1 sierpnia z inicjatywy Jana Mierzwickiego   w parku pojawił się kamień z wyrytym napisem „Przyroda Piękno Życie – 1918- 2018″, podkreślający ideę powstania tak wyjątkowego miejsca. 15 sierpnia przybędzie kolejny głaz upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Pomysłodawcami są   wójt Jan Kraśniewski i Jan Mierzwicki. Kamienie są trwałymi obiektami pamięci narodowej, symbolizującymi wielkie zwycięstwa Narodu Polskiego. Zachęcamy do odwiedzania parku i włączanie się w aktywną pomoc na rzecz jego rozwoju.

Gmina Iłów