Strona główna Brochów Z Afryki na Mazowsze

Z Afryki na Mazowsze

194
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

BROCHÓW W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brochowie zapowiadane jest niezwykłe spotkanie z pisarką, Nike Faridą, autorką kilku książek o Libii, jej tradycji i współczesności, pokazywanych poprzez ludzkie losy.

Nike Farida jest Polką z pochodzenia. Wychowywała się w Libii i uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt. Została relegowana za to, że nie salutowała Muammarowi Kadhafiemu, ówczesnemu prezydentowi Libii. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną. Bywała na pachnących kurkumą, miętą i kardamonem soukach, czyli arabskich targach. Pływała też w morzu, uczestnicząc w wykopaliskach archeologicznych i odkrywaniu zatopionych miast. Nike Farida samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze, co jest nie lada wyczynem, zwłaszcza dla kobiety. Przez wiele lat pracowała w branży PR i filmowej w amerykańskich korporacjach. Jest historykiem sztuki, a jej ukochani malarze to Vermeer i Caravaggio. Na jej oczach, jak mówi, Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią. Jej książki to zapis tych wydarzeń i losow współczesnej Libii, z jej problemami, kulturą i życiem codziennym.

Spotkanie z Nike Faridą w piątek 31 sierpnia o godzinie 17.00 w GBP w Brochowie. Pisarka przedstawi swe powieści – „Panna młoda”, którą zapoczątkowała cykl „Róża pustyni” i „Żonę”, drugi tom libijskiej trylogii.

BN

Fot. pixabay