Strona główna Kampinos Mniej świecenia w gminie

Mniej świecenia w gminie

177
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

KAMPINOS Ostatnie dane finansowe w gminie Kampinos wskazują na to, że nastąpił znaczący spadek dochodów budżetowych, wywołanym trwającą pandemią Covid-19. W związku z tym w gminie rozważane są możliwości dokonania oszczędności w celu zachowania płynności finansowej.

– Aby utrzymać należyty poziom usług, realizację koniecznych inwestycji oraz zagwarantować niezbędne środki na zadania oświatowe przewidziane w uchwale budżetowej na 2020 rok, konieczne jest wprowadzenie działań powodujących zmniejszenie kosztów bieżących. W tym celu przeprowadzono analizę, z której wynika, iż efektywną formą ograniczenia wydatków jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej przez lampy oświetleniowe w godzinach nocnych – informuje Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos. Wójt zauważa, że w wielu samorządach, również w tych sąsiednich, jest to praktyka ugruntowana i przynosząca wymierne efekty. Jej zdaniem nie ucierpią na tym mieszkańcy, a inwestycje, które są zaplanowane uda się zrealizować. W przeciwnym przypadku, przy braku oszczędności mogłoby zabraknąć na realizację zaplanowanych w budżecie zadań. Tych zaś w tym roku w gminie Kampinos jest całkiem sporo. Nikt nie przewidział sytuacji z pandemią i tego, że może ona zachwiać gminnym budżetem.

Szacunkowo w miesiącach letnich, ograniczenie zasilania lamp przez cztery godziny, to oszczędność energii na poziomie nawet 60 procent w skali doby. Od zmierzchu do północy oświetlenie w naszej gminie działa na niezmienionych zasadach. Jeśli więc w tych godzinach lampy nie świecą, to prosimy o zgłaszanie takiego faktu celem niezwłocznego usunięcia awarii. Jeśli w późnych godzinach nocnych korzystamy z dróg, to zgodnie z przepisami powinniśmy zadbać ze względów bezpieczeństwa o swoją widoczność przede wszystkim poprzez stosowanie odblaskowych elementów ubioru, czy oświetlenia punktowego sygnalizującego innym uczestnikom ruchu naszą obecność – dodaje wójt.

W pozostałe godziny, gdy ruch jest niewielki, a po północy przemieszczanie się pieszych i rowerzystów zanika aż do świtu, zasadne władzom Kampinosu wydaje się czasowe wyłączenie nocne oświetlenia ulicznego.

BN

fot.pixabay