Strona główna Sochaczew miasto Minister Pracy w Sochaczewie

Minister Pracy w Sochaczewie

345
0
PODZIEL SIĘ

Wczoraj nasze miasto odwiedziła minister Pracy i Polityki Społecznej Magdalena Maląg. Wizyta była okazją do rozmowy z przedstawicielami sochaczewskiego biznesu o skuteczności działań rządu w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.

Panią minister powitali w naszym mieście minister Maciej Małecki oraz zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski. Spotkali się z nią także sympatycy partii rządzącej, wśród nich starosta Jolanta Gonta i przewodniczący rady powiatu Andrzej Kierzkowski. Na początek zebrani zwiedzili część miasta, zachęcając przy tym do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów.

Pani minister odwiedziła również dwie sochaczewskie firmy. Jako pierwszą “Kawecki-Transport”, gdzie rozmawiała z jej właścicielem Cezarym Kaweckim. Minister Maląg przypomniała o działaniach rządu, świadczeniach postojowych i ulgach związanych ze składkami ZUS. Zapowiedziała też kolejne działania, takie jak zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Fundusz Inwestycyjny.

– Kolejne działania, które rząd podejmuje we współpracy z prezydentem, to działania inwestycyjne. To pozwoli stworzyć kolejne miejsca pracy. Jednak przede wszystkim dążymy do tego, żeby ludzie nie tracili pracy – mówiła minister Maląg.

Podkreśliła też znaczenie dla wielu polskich rodzin w obecnej, spowodowanej koronawirusem sytuacji, takich programów jak 500 plus. Zapewniła, że takie programy będą kontynuowane i rozszerzane o kolejne. Jako przykład podała Bon Turystyczny, który jest wsparciem nie tylko dla polskich rodzin, ale także dla branży turystycznej. Podkreśliła, że dzięki trzynastej emeryturze do gospodarki trafiło 12 mld zł.

Magdalena Maląg odniosła się również do sytuacji na rynku pracy. Jak to określiła, możemy mówić o umiarkowanym optymizmie.

– Wszystkie mechanizmy zadziałały dobrze. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 6 proc., a to oznacza, że od marca przybyło 92 tysiące bezrobotnych – powiedziała Magdalena Maląg.

Porównała to z sytuacją z 2015 roku, kiedy bez pracy było w Polsce blisko 2 mln osób, a gospodarka miała się z każdym miesiącem coraz lepiej.

– Jak widać, wspólne działania, które podjęliśmy z prezydentem Dudą, przynoszą pozytywne skutki. Tarcza zadziałała. Nie zapominamy też o osobach, które straciły pracę. Mogą skorzystać z dodatku solidarnościowego, który przewiduje ustawa już podpisana przez prezydenta – stwierdziła minister Maląg.

Jak powiedział właściciel firmy “Kawecki-Transport” Cezary Kawecki, był pozytywnie zaskoczony tempem, w jakim jego firma otrzymała wsparcie. Zauważył, że całą procedura była maksymalnie uproszczona, a środki na kontach firmy znalazły się po kilku dniach.

– Nie wiem, czy poradzilibyśmy sobie bez tego rządowego wsparcia. Na pewno sytuacja mogła źle odbić się na naszych pracownikach. Tymczasem otrzymane pieniądze zostały zagospodarowane i możemy spokojnie czekać na powrót koniunktury – stwierdził Cezary Kawecki.

Drugą z firm odwiedzonych przez minister Maląg była Piekarnia 1919 Kaczmarek. Tu poruszony został temat zwolnienia ze składek emerytalnych, które pozwoliło uchronić od upadłości setki tysięcy polskich firm rodzinnych. Właściciel piekarni, Sylwester Kaczmarek podziękował za rządowe wsparcie.

– To pierwszy raz, kiedy państwo realnie nam pomogło i mówię to w imieniu swoim i moich znajomych przedsiębiorców. Otrzymane wsparcie pozwoliło nam przetrwać najgorszy okres i pozwala teraz powoli wracać do normalności – powiedział Sylwester Kaczmarek.

Magdalena Maląg spotkała się również z dyrektor PUP Marleną Kowalską z którą rozmawiała o sytuacji na sochaczewskim rynku pracy.

źródło: UM

fot. UM