Strona główna Edukacja Łagodzą obostrzenia

Łagodzą obostrzenia

202
0
PODZIEL SIĘ
fot.pixabay

REGION Główny Inspektor Sanitarny podpisał na początku lipca trzecią już z kolei aktualizację wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Wytyczne te łagodzą dotychczasowe obostrzenia.

– Mam dzieci w wieku przedszkolnym, ale dzielimy się opieką z rodziną bliższą i dalszą. Bardziej ufam bliskim niż wytycznym z sanepidu i GIS. Wolę, by dzieci były w domu, dopóki nie cofnie się stan zagrożenia – mówi pani Ewa, mieszkanka z podsochaczewskiej wsi.

Jak zaznacza, jej charakter pracy, przydomowa hodowla nie wymaga tego, aby oddawać dziecko do przedszkola. W sytuacji podbramkowej pozostaje wsparcie sąsiedzkie.

Zgodnie z GIS w przypadku żłobków i klubów dziecięcych zniesiono ograniczenia w zakresie liczebności grup dzieci, a warunki lokalowe przywrócono do tych określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2014 roku w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych. To powrót do stanu sprzed epidemii.

Kolejną zmianą jest umożliwienie odbywania przez dzieci okresu adaptacyjnego z udziałem rodziców. Zmieniły się też ograniczenia dotyczące przynoszenia zabawek. Zniesiono w stosunku do dzieci z zaburzeniami rozwoju możliwość ich przynoszenia, ale opiekunowie muszą zapewnić, by dzieci nie udostępniały ich innym, a same zabawki były regularne dezynfekowane.

BN

fot.pixabay