Strona główna Chodaków Koniec koszmaru w Chodakowie

Koniec koszmaru w Chodakowie

808
0
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku teren byłych zakładów chemicznych zmieni swoje oblicze. Istniejące tam ulice zostaną przebudowane, a były Chemitex przekształci się w strefę ekonomiczną.

W ubiegłym tygodniu firma Trakt rozpoczęła prace związane z budową kanalizacji deszczowej na terenie byłych zakładów Chemitex. Podpisana z miastem umowa zobowiązuje ją również do przebudowy ulic: Wiskozowej, Chemicznej, Włókienniczej oraz Topolowej.

Inwestycja jest realizowana z ramach projektu dotyczącego zagospodarowania wód opadowych na terenie Sochaczewa. Koszt robót, to ponad 14 milionów złotych. Większość tej kwoty to dotacja, jaką miejski samorząd otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Koniec zalewania

Pierwszy etap prac na terenie Chemitexu będzie polegał na budowie kanalizacji deszczowej w ulicy Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. Poprzedzi go rozbiórka starej deszczówki i nieczynnej sieci wodociągowej wybudowanej w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jest ona tak zniszczona, że podczas opadów znaczna część Chemitexu zamienia się w bajoro.

W obecnej chwili rozpoczęliśmy wyburzanie części starych obiektów burzowych. Jednocześnie trwa budowa zaplecza technicznego inwestycji. Natomiast same prace związane z budową nowego systemu odprowadzania wód opadowych rozpoczną się po dostarczeniu zamówionych przez naszą firmę materiałów – poinformował nas Marek Andziak z firmy Trak.

Dodając jednocześnie, że liczy na to, że potrzebne do budowy materiały zostaną szybko dostarczone, co z kolei pozwoli na realizację inwestycji w terminie, a ten wyznaczono na koniec listopada. Do tego czasu Trakt musi wybudować prawie 1800 metrów kanalizacji deszczowej, czyli prawie tyle, ile wynosi odległoścć z placu Kościuszki do obwodnicy Sochaczewa. Do tego dojdzie rozbiórka nieczynnego wodociągu o długości 235 metrów.

Ożywić Chodaków

W drugim etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku, zostanie dokonana przebudowa ulic na terenie byłych zakładów chemicznych, które są zniszczone praktycznie w stu procentach. Jak nas poinformowano, ulica Chemiczna zostanie wyremontowana na długości 380 m, Wiskozowa – 400 m a Włókiennicza – 770 m. Uzyskają one podbudowę, dzięki której będą mogły po nich jeździć samochody ciężarowe o dużej ładowności. Na ulicach nie zostanie jednak położony asfalt czy kostka brukowa. Docelowo zostaną one utwardzone specjalnymi, wytrzymałymi na duże obciążenia płytami ażurowymi, pozwalającymi wodzie wsiąkać w ziemię. Koszt prac, które zostaną wykonane na terenie Chemitexu, to ponad 7 milionów złotych. Natomiast sama inwestycja ma na celu ponowne ożywienie gospodarcze tego terenu. A bez dróg i odwodnienia byłoby to niemożliwe.

– Konsekwentnie dążymy do tego, by Chodaków przyciągał inwestorów, by chcieli swój biznes lokować na poprzemysłowym terenie dawnych zakładów chemicznych. Bez dogodnego dojazdu do terenów inwestycyjnych, to niemożliwe, a Chemitex ma ogromny potencjał – podkreśla Piotr Osiecki.

Przy okazji warto także wspomnieć o tym, że z końcem tego roku z terenu byłych zakładów chemicznych muszą zniknąć firmy zajmujące się odbiorem i składowaniem odpadów. To konsekwencja przyjętego przez Radę Miejską planu przestrzennego zagospodarowania, który zabrania prowadzenia takiej działalności.

Jerzy Szostak

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego