Strona główna Mazowsze Komary atakują!

Komary atakują!

281
0
PODZIEL SIĘ

Chyba jedyną dobrą rzeczą jaką przyniosła wiosenna susza był brak komarów. Wraz z ostatnimi opadami sytuacja z ilością tych insektów można powiedzieć powróciła do wakacyjnej normy.

„ A miało być tak pięknie”

Gdzie nie nadstawiło się ostatnio ucha, czy to w sklepie na zakupach, czy podczas małego odpoczynku nad Zalewem w Boryszewie czy podczas spaceru po Bulwarach nad Bzurą – wszędzie królował jeden temat: komary! (oczywiście oprócz wyborów prezydenckich). A, że do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja – brak komarów i meszek podczas tegorocznej wiosny przyjęliśmy jak coś normalnego, choć „ normalnie” majowe grille bez swędzenia i bąbli nie istnieją. A jednak w tym roku susza, która była przez całą zimę i wiosnę sprawiła wymarcie lęgowisk tych insektów. Jednak ostatnio padające deszcze sprawiły, że tradycji stanie się zadość – mamy komary w wakacje. No i co tu począć? Chyba tylko po prostu trzeba się z tym zwyczajnie pogodzić. Zapytaliśmy o to: jak najlepiej się uchronić przed komarami, można powiedzieć weteranów w walce z nimi– naszych lokalnych wędkarzy, podczas połowu nad Zalewem w Boryszewie: „Trzeba się odpowiednio ubrać – najlepiej żeby całe ciało było zakryte, bo te anty specyfiki, to pomagają ale tylko na parę minut, potem to się komary przyzwyczajają i gryzą jak gdyby nic.” – powiedział nam pan Adam. Tylko jak tu być ubranym, gdy na termometrze prawie 30 stopni w cieniu? „ Moja babcia smarowała się cebulą, pomagało, ale smród był duży” – powiedział nam pan Waldemar. No dobrze ale co zrobić, gdy już jesteśmy pokąsani? Poniżej wykaz domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości po ukąszeniach.

  • Okład z cytryny – na miejsce ukąszenia należy położyć grubszy plaster z cytryny. Można je również posmarować cytrynowym sokiem, który złagodzi stan zapalny;
  • Okład z cebuli – plaster cebuli przyłożony do miejsca ukąszenia zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia;
  • Biała kapusta lub natka pietruszki – rozgnieciony liść kapusty lub pietruchę należy przyłożyć do miejsca ukąszenia, co złagodzi świąd;
  • Roztwór soli – wystarczy wymieszać łyżeczkę soli ze szklanką wody i przemywać tą mieszanką miejsce ukąszenia;
  • Olejek eukaliptusowy – ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi swędzenie i ból.

A w razie, gdyby dolegliwości nie ustępowały podpytajmy o pomoc naszego aptekarza. No i cóż przyzwyczajmy się, że komary były, są i będą, a chwile bez nich to tylko odstępstwo od normy. „Sorry taki mamy klimat” jak mawiał klasyk.

 Marcin Jarkiewicz

zdjęcia Pixabay