Strona główna Teresin Kolarze jednak pojadą!

Kolarze jednak pojadą!

279
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN. Decyzja zapadła na „tak” i już za kilkanaście dni wyruszy tegoroczny wyścig Dookoła Mazowsza. Od kilku lat jeden z jego odcinków przebiega przez gminę Teresin. Tak będzie i tym razem. W środę, 15 lipca kolarze rozpoczną tu ściganie w ramach pierwszego etapu imprezy.

Na ulicach gminy Teresin wyścig rozegrany zostanie już po raz piąty. Trasa sprawdzona, tradycyjna czyli osiem pętli o łącznej długości 168 km poprzez Teresin – Gaj – Dębówka – Budki Piaseckie – Mikołajew – Kawęczyn – Szymanów – Teresin. Start i meta jak co roku na Alei XX-lecia tuż przy stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na obiekcie którego odbywa się prezentacja wszystkich ekip, a na koniec wręczenie nagród. W tym roku cała impreza rozpoczyna się w gminie Teresin, w kolejnych dniach na sportowców czeka jazda indywidualna jazda na czas na terenie wyścigów konnych na Służewcu. Następnie etap w Grodzisku Mazowieckim, zaś finałowa rywalizacja przebiegać będzie 18 lipca wokół Kozienic.

Co ciekawe, 63.Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Dookoła Mazowsza” będzie pierwszą tego typu etapową imprezą w kalendarzu UCI po wznowieniu kolarskiego sezonu. Swój start już zapowiadają drużyny z całej Europy. Zapowiada się więc wielka atrakcja dla miłośników kolarstwa. Wszystko jednak w cieniu pandemii, stąd organizatorzy stoją przed nie lada wyzwaniem, by zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, zarówno wśród uczestników jak i kibiców, których jak zawsze spodziewać można się tu bardzo wielu. Dyrektor wyścigu Marcin Wasiołek wyjaśnia – Musimy dokonać selekcji, bo na razie liczba uczestników jest ograniczona przepisami sanitarnymi. Nie mam jednak wątpliwości, że pierwszeństwo muszą mieć zespoły krajowe. Przeprowadzenie wyścigu w obecnej sytuacji jest znacznie trudniejsze. Trzeba tak zorganizować przejazd kolumny i okolice startu i mety, aby zachować maksymalne wymogi bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że pociąga to za sobą dodatkowe wydatki i poważnie myślimy o obniżeniu wysokości nagród. Będziemy to konsultować z drużynami i liczymy na ich zrozumienie. Jestem przekonany, że dla większości dyrektorów sportowych i samych zawodników najważniejsza jest obecnie możliwość rywalizacji po wielu miesiącach przerwy – tłumaczy Wasiołek.

Znany jest już szczegółowy program każdego z etapów. Jeśli chodzi o gminę Teresin od godz. 8.00 trwać będzie akredytacja zawodników w biurze wyścigu na stadionie GOSiR. Trzy godziny później (godz. 11.00) zaplanowana jest konferencja techniczna, zaś poszczególne ekipy zaprezentują się publiczności o godz. 12.20. Start wyścigu to godz. 13.00. Przyjazdu pierwszych kolarzy na metę spodziewać się można ok. godz. 16.30. Potem odbędzie się ceremonia nagradzania zwycięzców.

Polskie kolarstwo narodziło się na Mazowszu w 1886 roku. Tu też w 1925 odbył się pierwszy w historii polskiego kolarstwa wyścig Dookoła Województwa Warszawskiego nazywany przez ówczesną prasę „Małym Tour de France”. Zwycięzcą tego wyścigu został Józef Lange, wybitny sportowiec tego okresu, srebrny medalista olimpijski z Paryża, założyciel sekcji kolarskiej WKS Legia Warszawa – informują organizatorzy – Wyścig Dookoła Mazowsza jest kontynuatorem starań wielu pokoleń działaczy kolarskich o podtrzymanie tej wspaniałej historii i marzeń o mały mazowieckim Tour de France. Ukoronowaniem tego jest wprowadzenie imprezy do kalendarza światowego w 2000 roku. Wierność Mazowszu to także fakt, że jest to jedyna impreza sportowa, która od początku nosi nazwę regionu: Mazowsze – dodają. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak ponownie spotkać się na trasie wyścigu i kibicować kolarzom. Cieszy, że mamy na to kolejną szansę, bo braku tego typu imprez przez epidemię koronawirusa mają już chyba dość wszyscy kibice sportowi.

Jeszcze tylko przypomnijmy, iż w ubiegłym roku w teresińskim etapie triumfował Norweg Erlend Blikra (Team COOP). Najlepszym z Polaków był Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team), który na metę wpadł tuż za liderem. Na starcie tamtego wyścigu stanęło 130 zawodników z 21 ekip m.in. z: Czech, USA, Rosji, Norwegii, Estonii, Ukrainy, Słowacji, Litwy i Polski. Jak będzie tym razem, przekonamy się 15 lipca w Teresinie.

Marcin Odolczyk