Strona główna Kultura Czekają na wojenny kryminał

Czekają na wojenny kryminał

197
0
PODZIEL SIĘ

Każdy chętny może startować w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „1920” w Setną Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jego organizatorem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Nabór prac trwa do 15 sierpnia. Szczególnie oczekiwane są te, jak podaje organizator,   których wątki wojenne będą się mieszać z kryminalnymi.

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o polskiej historii XX wieku, na temat wojny polsko-bolszewickiej. Konkurs ma skłonić uczestników do przypomnienia bohaterów tamtych czasów, pokazania wysiłku społeczeństwa odradzającej się Polski.

Bez ograniczeń

Sto lat od tej historycznej bitwy Biuro Programu „Niepodległa” ogłasza ogólnopolski konkurs literacki „1920”. Konkurs ten ma za cel stworzenie różnorodnej pod względem treści i formy literackiej panoramy tamtych czasów.

– Na sukces Bitwy Warszawskiej, jak i całej wojny polsko–bolszewickiej w 1920 roku, złożył się wysiłek polskiego społeczeństwa – ochotników, którzy masowo zaciągali się do wojska, radiowywiadu, który złamał radzieckie szyfry, kobiet, które jako sanitariuszki oraz wywiadowczynie działały w okolicach frontu. Za sprawą konkursu mamy nadzieję stworzyć literacką panoramę roku 1920, pokazującą pełny przekrój podejmowanych wówczas działań – informują organizatorzy.

Jednocześnie dodają, że szczególnie czekają na teksty kryminalne, które pokażą, jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie  lokalnego porządku i bezpieczeństwa. Oczekiwane są również teksty z wątkami szpiegowskimi, opisujące agentów, radiowywiad, tajne plany i dokumenty. Mogą też być opowiadania obyczajowe z życia codziennego w 1920 roku. Jeśli ktoś napisze romans z czasów tamtej wojny, też może takie dzieło nadesłać.

W naszym konkursie gatunek nie stawia ograniczeń. Przyjmiemy zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Chcemy wiedzieć, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920 – organizatorzy konkursu.

Terminy i zasady

 Jedynym ograniczeniem do udziału w konkursie jest wiek uczestnika. Nie może on mieć mniej niż 16 lat. Jedna osoba może zgłosić tylko jeden tekst. Prace konkursowe należy przesłać do 15 sierpnia na adres mailowy – konkurs@niepodlegla.gov.pl.

Ogłoszenie wyników (poprzez podanie imienia i nazwiska oraz tytułu zwycięskich opowiadań) nastąpi do 15 października. O szczegółach organizatorzy poinformują w późniejszym terminie na stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl

Zgłaszana praca nie może przekraczać 30 tys. znaków ze spacjami. Tekstów nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, a jedynie wybranym przez siebie pseudonimem i tytułem pracy. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł tekstu oraz dane kontaktowe. Niezbędne jest załączenie oświadczenia konkursowego, a także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych RODO oraz akceptacja regulaminu poprzez złożenie oświadczenia. Są one warunkiem udziału w konkursie. Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne – do 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Najlepsze prace mają być wydane w antologii pokonkursowej, która ukaże się w setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego, czyli 18 marca 2021 roku. Warto spróbować swych sił.

Bogumiła Nowak

Fot. Wikipedia.org