Strona główna Kultura Wróciły koncerty Chopinowskie

Wróciły koncerty Chopinowskie

271
0
PODZIEL SIĘ

W Żelazowej Woli wróciły sobotnie i niedzielne koncerty młodych utalentowanych artystów oraz znanych pianistów. Jeszcze parę tygodni temu sytuacja była taka, że koncerty odbywały się jedynie online. Teraz można, przy zachowaniu odpowiednich dystansów, uczestniczyć w nich na żywo. Recitale odbywać się będą zgodnie z przyjętym na początku roku planem.

 Koncerty w Żelazowej Woli mają ponad 65-letnią tradycję i przyciągają bardzo wielu miłośników muzyki. Niedzielne Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli, to cykl koncertów plenerowych, które odbywają się w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w okresie od maja do września. Zainicjował je w 1954 roku prof. Zbigniew Drzewiecki, wybitny polski pianista i pedagog. Recitale te są okazją do wysłuchania występów wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, światowej sławy profesorów, a także laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich.

Koncerty fortepianowe odbywają się o godzinach 12.00 i 15.00. W niedziele oficyna dostępna dla zwiedzających w godzinach 16.00-18.00.

Natomiast Sobotnie Recitale Chopinowskie w zamyśle mają promować utalentowanych młodych pianistów przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego. Wyprzedzają o jeden dzień koncerty gwiazd. Koncerty trwają około pół godziny i mają charakter plenerowy.

Koncerty zarówno sobotnie, jak i niedzielne, które odbywają się o godzinie 12.00, są transmitowane na YouTube, na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, jak również na Facebooku na stronie Muzeum w Żelazowej Woli.

Za nami są już dwa sobotnie koncerty: 6 czerwca – Joanny Goranko i 13 czerwca Tymoteusza Biesa. W czerwcu zagra jeszcze dwóch wykonawców – 20 czerwca wystąpi Łukasz Byrdy, a 27 czerwca Kamil Pacholec.

W koncertowe soboty lipca wystąpią: 4 lipca – Adam Kałduński, 11 lipca – Piotr Pawlak, 18 lipca – Aleksandra Dąbek, a 25 lipca – Piotr Alexewicz. Z kolei w ostatni miesiąc wakacji będzie można wysłuchać aż 5 koncertów młodych artystów. 1 sierpnia występ Marcina Wieczorka, 8 sierpnia – Mateusza Krzyżowskiego, 5 sierpnia – Eryka Parchańskiego, 22 sierpnia – Jakuba Kuszlika i 29 sierpnia – Andrzeja Wiercińskiego.

Jeśli zaś chodzi o recitale gwiazd, Muzeum przygotowało w maju transmisje występów w Żelazowej Woli z udziałem Pawła Wakarecy, Szczepana Kończala, Marka Bracha i Tomasz Rittera. Z kolei na żywo odbyły się dwa koncerty: 7 czerwca wystąpiła Magdalena Lisak, a tydzień później Aleksandra Świgut. W czerwcu przewidziane są występy: Michała Szymanowskiego – 21 czerwca oraz Szymona Nehringa – 28 czerwca.

Na razie nie ma jeszcze programu koncertów gwiazd. Zostaną one przedstawione pod koniec czerwca, tak zapowiadają pracownicy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Wcześniejsze plany zaburzyła pandemia, która spowodowała zmiany w koncertach gwiazd. Jednak miłośnicy muzyki chopinowskiej na plenerowych koncertach w Żelazowej Woli mogą być pewni, że gwiazdy pianistyki na pewno pokażą się.

Jednak trzeba pamiętać, że wszystkie koncerty odbywają się w nowym reżimie sanitarnym i publiczność musi mieć, jeśli osoby są blisko siebie, mieć nałożone maski ochronne zakrywające usta i nos. Trzeba też pamiętać o tym, że wymagana jest na terenie dezynfekcja rąk i zachowanie dystansów.

Bogumiła Nowak

Fot. MŻW