Strona główna Mazowsze Rusza program Moja Woda

Rusza program Moja Woda

743
0
PODZIEL SIĘ

REGION Do 5 tys. złotych dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe, będzie można otrzymać z nowego programu „Moja Woda”. To nowa inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie tym dofinansowanie do 100 mln złotych przeznaczone będzie łagodzenie skutków suszy w Polsce. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

Z tego programu każdy właściciel, którego wniosek zostanie zaakceptowany uzyska maksimum do 5 tys. złotych na przydomowe retencje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Skorzystać z tego mogą właściciele domów jednorodzinnych. Kwota maksymalna to 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 80 procent kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca. Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować około 20 tys. instalacji przydomowej retencji. NFOŚiGW szacuje, że dzięki temu programowi uda się zatrzymać 1 mln metrów sześciennych rocznie wody w miejscu jej opadu, a więc na prywatnych działkach. To zaś zdaniem fachowców odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych.

Fundusz przekaże pieniądze do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą przyjmowały od początku lipca wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

Program „Moja Woda” będzie prowadzony w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 roku, a wydatkowanie środków do końca 2024 roku.

Jednocześnie Ministerstwo Klimatu oraz NFOŚiGW pracują nad trzema innymi działaniami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Programy będą skierowane do samorządów. W tym zakresie planowane jest 210 mln złotych na inwestycje dotyczące zatrzymywania i retencjonowania wody. 29 maja Fundusz ogłosił nabór wniosków dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Dostępne będą dotacje do 85 procent kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo 50 mln złotych ze środków krajowych – w ramach zmodyfikowanego programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska” – zarezerwowano dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zdań z zakresu retencjonowania wody na terenach wiejskich. W tym przypadku dostępne będą dotacje do 70 procent kosztów kwalifikowanych. Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków na te zadania. Gminy powiatu sochaczewskiego szczególnie dotknięte suszą w ostatnich latach powinny skorzystać z tych możliwości.

BN

fot.pixabay