Strona główna Chodaków Pierwszy spacer w chmurach

Pierwszy spacer w chmurach

299
0
PODZIEL SIĘ

Od tygodnia można już korzystać z nowej sochaczewskiej atrakcji. Jest nią park linowy usytuowany przy ulicy Chopina w Chodakowie. Został on wybudowany w ramach sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, a koszt jego budowy wyniósł 545 tysięcy złotych.

 Park miał być otwarty już 1 maja, ale ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, pierwsze podniebne spacery odbyły się dopiero 6 czerwca. Park składa się z trzech elementów: trasy niskiej (zielonej) dla początkujących, trasy wysokiej (czerwonej) dla zaawansowanych oraz bezpłatnego linowego parku zabaw dla dzieci. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wyszkoleni instruktorzy. Każdy przed wejściem na trasę zieloną i czerwoną musi obowiązkowo przejść krótkie szkolenie; zobowiązany jest do podpięcia się uprzężą do liny asekuracyjnej i założenia na głowę specjalnego kasku.

Jednym z pierwszych, który spróbował swoich sił w spacerze po linach, był Daniel Janiak, pomysłodawca budowy parku linowego: – Przyznaję, że jako pomysłodawca nie zakładałem, że przeszkody będą aż tak ciekawe, wymagające i zróżnicowane. Najwięcej frajdy sprawia oczywiście zjazd tyrolski, wieńczący każdą z tras. Zapraszam wszystkich lubiących aktywnie spędzać wolny czas do spróbowania spaceru po linach. Uważam, że w naszym regionie to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów tego typu – mówi Daniel Janiak.

Sam obiekt będzie czynny do października codziennie w godzinach 10.00-19.00. Z tym tylko, że nie będzie można z niego korzystać, gdy występują warunki meteorologiczne takie jak: burza, silny wiatr, śnieg lub mróz, intensywne opady deszczu. Pamiętajmy także o tym, że nie wszyscy będą mogli odbyć spacer. Dotyczy to szczególnie tych, którzy są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ale nie tylko. Jak można przeczytać w regulaminie parku, istniejące w nim trasy są przeznaczone dla osób, które ważą maksymalnie 130 kg oraz mają minimum 8 lat. Do tego nasz zasięg ręki musi mieć minimum do 1,5 metra wysokości, a uczestnicy do osiemnastego roku życia muszą być pod opieką rodzica bądź prawnego opiekuna.

Pamiętajmy również o tym, że korzystanie z parku, z wyjątkiem linowego placu zabaw dla dzieci, jest płatne. Opłata wiąże się m.in. z koniecznością wypłaty wynagrodzenia dla zatrudnionych w parku instruktorów. W przypadku trasy wysokiej cena biletu to 30 zł, z Kartą Mieszkańca – 24 zł, a bilet ulgowy – 20 zł oraz ulgowy z Kartą Mieszkańca – 16 zł. W przypadku trasy średniej bilet normalny kosztuje – 20 zł, z Kartą Mieszkańca – 16 zł, ulgowy -15 złj a ulgowy z Kartą Mieszkańca -12 zł.

Dodajmy, że prawo do zakupu biletu ulgowego mają: dzieci i młodzież szkolna po okazaniu legitymacji, studenci do 26 roku życia po okazaniu legitymacji, osoby posiadające Sochaczewską Kartę Rodziny, emeryci (kobiety 60 Plus, Mężczyźni 65 Plus) oraz osoby będące beneficjantami programu „Sochaczew Honorowym Dawcom Krwi, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew