Strona główna Mazowsze Młodzi mogą liczyć na wsparcie

Młodzi mogą liczyć na wsparcie

171
0
PODZIEL SIĘ

Od środy, 3 czerwca, ruszył nabór wniosków o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo. Mogą oni otrzymać nawet 150 tysięcy złotych wsparcia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Terenowe oddziały agencji przyjmują wnioski do 1 sierpnia. Można je składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Młodzi rolnicy, którzy w dniu składania aplikacji nie przekroczyli 40 roku życia, a chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinansowanie. To już kolejny, szósty nabór wniosków w ramach programu „Premie dla młodych rolników”. W ubiegłym roku skorzystało z tego programu ponad 7 tysięcy rolników.

­– Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie. Stąd też rosnąca popularność tego programu. Z roku na rok zauważamy coraz większe zainteresowanie tym rodzajem wsparcia – mówi Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR.

Jednak nie każdy młody rolnik może uzyskać takie wsparcie, informują pracownicy agencji. Trzeba spełnić kilka warunków, poza określonym limitem wiekowym. Trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnić je w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Ten drugi wariant jest skrupulatnie sprawdzany przy rozliczaniu dotacji. Rolnik musi też posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej jednego hektara. Warunkiem jest również prowadzenie działalności nie wcześniej niż 2 lata przed dniem złożenia wniosku. Tak więc chodzi przede wszystkim o nowo powstające gospodarstwa i wspieranie ich finansowo.

­– Jednym z warunków jest także to, że starający się o dofinansowanie posiada lub utworzy gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tysięcy euro do 150 tysięcy euro. No i przedłoży biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa. Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70 procent trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe ­– informują pracownicy Agencji.

To również będzie skrupulatnie sprawdzane przy rozliczaniu dofinansowania. Nie można też dowolnie przesuwać zaplanowanych wydatków bez ustaleń.

Środki finansowe będą wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 120 tys. złotych na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika warunków. Natomiast druga – 30 tys. złotych po realizacji biznesplanu.

­– Zachęcamy do skorzystania tych, którzy mają ciekawe i ambitne pomysły, a brak im akurat funduszy na ich realizację – dodają pracownicy Agencji.

BN

Fot. Pixabay