Głosujmy bezpiecznie

fot. podglądowe
Zbliżają się wybory Prezydenta RP. Głosowanie odbędzie się  28 czerwca (niedziela) między godziną 7.00 a 21.00.
15 czerwca minister zdrowia wydał rozporządzenie dotyczące środków ochrony osobistej dla członków komisji wyborczych. Sami wyborcy będą chronieni na dotychczasowych zasadach.

W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na każde 4 m2 powierzchni danego lokalu, z wyłączeniem członków komisji i osób obsługujących wybory. Przy wejściu dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Każdego z głosujących obowiązuje zasłanianie nosa i ust maseczką lub dobrze przylegającą częścią odzieży, z tym że na prośbę przewodniczącego komisji na chwilę trzeba będzie odsłonić twarz w momencie potwierdzania tożsamości z dowodem osobistym. Należy również zachować odległość przynajmniej 1,5 metra od pozostałych osób obecnych w lokalu.

Lokal wyborczy ma być wietrzony przynajmniej raz na godzinę przez przynajmniej 10 minut. Procedura wietrzenia nie przerywa głosowania, ani pracy komisji wyborczej. Stoły oraz powierzchnie w lokalu wyborczym nie będą pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem. Co godzinę płynem do dezynfekcji przecierane będą powierzchnie takie jak klamki, urny wyborcze, blaty stołów, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym.

Osoby, które w najbliższych dniach trafiłyby na przymusową kwarantannę, jeszcze do piątku 26 czerwca mogą zgłosić chęć oddania głosu korespondencyjnie. Pakiet wyborczy zostanie im dostarczony najpóźniej dzień przed wyborami.

opr.kb

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz