Strona główna Sport ZAGRAJ W RUGBY W DOMU

ZAGRAJ W RUGBY W DOMU

190
0
PODZIEL SIĘ

Gdy zawieszono rozgrywki i zamknięto obiekty sportowe, kibice mogą czuć niedosyt. Możemy jednak zagrać w rugby, nie wychodząc z domu. Sochaczewski fotograf i sympatyk sportu Krzysztof „Mudin” Lewandowski wymyślił grę planszową „Graj w Rugby”, opartą na zasadach zbliżonych do nieśmiertelnych „statków”.

Pomysł Krzysztofa Lewandowskiego wykorzystał już m.in. Polski Związek Rugby, który na stronie pzrugby.pl opublikował plansze do gry oraz jej zasady. Aby zagrać, wystarczą dwie kartki i coś do pisania. Jest to gra dla dwóch osób. Pozostając w domu, możemy zagrać ze znajomym, rozmawiając przez telefon lub za pośrednictwem komunikatora internetowego. Czas rozgrywki to około 20-30 minut.

Może grać dwóch zawodników. Zawodnicy korzystają z planszy składającej się ze 105 pól (15 x 7). Wszystkie oznaczone w grze pola „Premiowane” mogą stykać się bokami lub rogami.

Na polu punktowym (pola 1-3, A-G) musi być zaznaczonych 5 pól (litera „O”, na przykładzie to leżąca, czerwona piłka), to przyłożenia.

Na polu 10 metrów (pola 13-15, A-G) równolegle do oznaczonego przyłożenia należy zaznaczyć 5 pól (litera „P”, na przykładzie stojąca, czarna piłka), to podwyższenia.

Punktacja jak na boisku: przyłożenie – 5 punktów, podwyższenie – 2 punkty.

Na planszy rozmieszczamy pięć czarnych pól (tzw. karne pola) dwa muszą być umieszczone na polu punktowym (pola 1-3, A-G) i trzy na polu 10 metrów (pola 13-15, A-G). Trafienie karnego pola skutkuje stratą kolejki, przeciwnik ma trzy szanse, jednak gdy on trafi na czarne pole, traci możliwość dalszego typowania.

Następnie auty. Na skrajnych polach 4-12, A-B i F-G zaznaczamy 6 pól literą „A”

Punkty: Trafiony „A” aut – to zdobyty jeden punkt.

Kolejne to karne, drop gole i młyny. Na polach 4-12, A-G zaznaczamy sześć pół literą „K” – karne, sześć pół literą „D” – drop gole oraz sześć pól literą “M” – młyny.

Punktacja: trafiony „K” karny – to zdobyte trzy punkty, trafiony „D” drop gol – to także zdobyte trzy punkty a trafiony „M” młyn – to zdobyty jeden punkt.

Na sam koniec Bonus. Na polach 4-12, A-G zaznaczamy jeszcze jedno miejsce, literką „G” – Gold, złota piłka.

Punkty: Trafiony „G” Gold – to 10 punktów do zdobycia.

UWAGA: Na planszy przed rozpoczęciem gry musi być zaznaczonych 35 pól, za które w sumie można zdobyć 93 punkty.

Gramy po jednym zapytaniu/strzale na przemian.  Grać można do końca, czyli do trafienia ostatniego zaznaczonego pola lub do zdobycia 60 punktów. Można też zaznaczyć więcej przyłożeń i podwyższeń, maksymalnie do 10.

Jest jeszcze wiele do zrobienia w sprawie regulaminu. Przed przystąpieniem do gry zawodnicy mogą sami doprecyzować jej zasady. Czekam na pierwsze wyniki spotkań i propozycje do regulaminu: Mudin@poczta.fm

opr. dot

Fot. Krzysztof Lewandowski