Można się z tym zgodzić lub nie, ale na pewno Sochaczewski Klub Tenisa Stołowego jest ewenementem na skalę co najmniej ogólnopolską. Jest kilka przyczyn tego stanu rzeczy.
Pierwsza z nich, to osiągnięcia sportowe. Od momentu powstania (sezon 2004/2005) nasze Panie zdobyły aż osiem medali Drużynowych Mistrzostw Polski. Trzy razy cieszyły się ze zdobycia Pucharu Polski. Poza tym SKTS gra nieprzerwanie w Ekstraklasie od sezonu 2007/2008.
Druga przyczyna – SKTS, to autorski projekt Bronisława Gawrylczyka, który powołał go do życia. Pan Bronek jako opiekun drużyny musi zapewnić jej byt poprzez zgromadzenie odpowiedniego budżetu. Musi jako menadżer wyszukać i zakontraktować zawodniczki odpowiedniej klasy. To znaczy takie, które zapewnią sochaczewskiemu teamowi walkę o medal. Musi także o te zawodniczki zadbać od strony socjalnej, zapewniając choćby transport na mecze ligowe.
I trzecia przyczyna. SKTS, to chyba jeden z nielicznych w Polsce, a może także i w Europie „klub rodzinny”. Ta rodzinna atmosfera urzeka zawodniczki, które same zgłaszają się do pana Bronka, żeby grać w Sochaczewie. Poza tym dobra atmosfera w drużynie pomaga koncentracji oraz wyzwala dodatkowe siły podczas rywalizacji. Zawodniczki wiedzą, że grają dla siebie, ale przede wszystkim chcą, żeby ich sportowy opiekun był zadowolony z wyniku. Co prawda nie zawsze udaje się wygrać, ale zawsze się chce i walczy do ostatniego odbicia małej, białej piłeczki. Jednak „rodzinność” także nieco przeszkadza w rozwoju klubu, który nie jest w stanie organizacyjnie ogarnąć większej ilości trenujących oraz startujących w zawodach indywidualnych i drużynowych.
Czego jeszcze brakuje w klubowej kolekcji? Na pewno tytułu Mistrzyń Polski. Najbliżej dokonania tej sztuki był SKTS w sezonie 2011/2012. Przypomnieć należy, że w IX kolejce SKTS wygrał 3:1 na wyjeździe z KTS Zamek-OWG Tarnobrzeg (kolejnej porażki drużyna Mistrzyń Polski doznała dopiero w minionym sezonie). W pierwszej grze Mihaela Steff-Merutiu wygrała 3:2 (11-9, 5-11, 11-5, 7-11, 11-6) z Li Qian. W drugim pojedynku Xiao Zhao pokonała 3:2 (4-11, 11-4, 10-12, 11-9, 11-6) Park Mi Young. Trzecia gra zakończyła się porażką 2:3 (12-14, 11-3, 8-11, 11-7, 7-11) Natalii Partyki z Renatą Strbikovą. W pojedynku kończącym ten mecz Xiao Zhou łatwo wygrała 3:0 (11-8, 11-3, 11-8) z Li Qian.
Brakuje też występu w europejskich rozgrywkach pucharowych. Niestety „przyjemność” ta sporo kosztuje i jak na razie burmistrz i rada miasta nie zdecydowali się na dodatkowe dofinansowanie naszych tenisistek stołowych. Nie znalazł się także żaden hojny sponsor, który byłby w stanie te koszty ponieść. Mam nadzieję, że wreszcie któraś z lokalnych dużych firm dostrzeże Sochaczewski Klub Tenisa Stołowego i obficie wspomoże go finansowo.
Wróćmy jednak do drużyny. W trakcie 16 sezonów zagrało w niej 31 zawodniczek (w tym 21 Polek). Pierwszą zawodniczką z zagranicy była Białorusinka Aleksandra Privalova. Barw SKTS-u broniło jeszcze 5 Chinek (kilka ma polskie obywatelstwo), 2 Rumunki i po jednej reprezentantce Czech i Brazylii (też pochodzenia chińskiego).
Nie licząc Natalii Gawrylczyk-Zielińskiej, która jest w składzie 16 sezonów, najdłużej barw SKTS broniły – Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska-Franc (obydwie po 7 sezonów). Za nimi z 4 sezonami znalazły się Agata Pastor-Gołda, Dong Rui Fang oraz Wiktoria Zaniewska. Trzy sezony na koncie mają: Iwona Kuszaj, Zhao Xia oraz Julia Wiankowska. Dwa sezony dla pana Bronka grały: Milena Feliks-Regulska, Magdalena Szczerkowska, Julia Ślązak oraz Aleksandra Wojtczak. Pozostałe zawodniczki były w składzie tylko przez jeden sezon.
Zawodniczki do pierwszego składu dobierane były według klasy, którą reprezentowały, dlatego nasz klub reprezentowały utytułowane tenisistki stołowe.
Najlepszą z nich była prawdopodobnie Rumunka Mihaela Steff-Merutiu. Zawodniczka ta na swoim koncie ma dwa brązowe medale Mistrzostw Świata (gra pojedyncza – 2000, turniej drużynowy – 2001) oraz osiem medali Mistrzostw Europy (5 złotych, 2 srebrne i brązowy). Do tego dodać trzeba krążki z mistrzostw krajowych oraz turniejów międzynarodowych, które znacznie powiększają kolekcję sportowych trofeów pani Mihaeli. Jej młodsza koleżanka reprezentacyjna Irina Ciobanu ma na swoim koncie między innymi dwa złote medale Mistrzostw Europy oraz zapewniony start w najbliższych Igrzyskach Olimpijskich.
Brazylijka Lin Gui, to jedna z najlepszych tenisistek Ameryki. W mistrzostwach Pan- oraz Latin Amerykańskich zdobyła w sumie 10 medali.
Pozostałe zagraniczne zawodniczki aż takich osiągnięć nie miały, ale Aleksandra Privalova dwukrotnie reprezentowała Białoruś na Igrzyskach Olimpijskich, a Hana Bartosova to ścisła czołówka Czech i reprezentantka tego kraju.
Nie można zapomnieć o Dong Rui Fang. Nasza „weteranka”, to pierwsza Chinka, która trafiła do polskiej Ekstraklasy. Otrzymała nasze obywatelstwo i… zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w deblu.
Większość zawodniczek polskich grających w naszych barwach, to utytułowane zawodniczki, mające na swoim koncie sporo medali Mistrzostw Polski, występy w reprezentacyjnych barwach oraz start w Igrzyskach Olimpijskich.
Na pewno w tym gronie trzeba wymienić Natalię Partykę (7 sezonów w SKTS). Ta żywa legenda polskiego tenisa stołowego ma na swoim koncie cztery starty w Paraolimpiadzie (2004, 2008, 2012, 2016) oraz trzy w Igrzyskach Olimpijskich (2008 – Pekin, 2012 – Londyn, 2016 – Rio de Janeiro).
Jej główne osiągnięcia: dwa złote medale w Mistrzostwach Świata Niepełnosprawnych (klasa C10) – lata 2010 i 2014; srebrny medal Mistrzostw Europy (turniej drużynowy – 2009); brązowy medal Mistrzostw Europy w grze podwójnej (2008); zdobywczyni z drużyną KTS Tarnobrzeg Pucharu ETTU (2015); drugie miejsce z drużyną KTS Tarnobrzeg w Champions League ETTU (2016); drużynowa Mistrzyni Polski z KTS Tarnobrzeg (2014/2015 i 2015/2016); z drużyną SKTS Sochaczew – srebrny oraz dwa brązowe medale Drużynowych Mistrzostw Polski; z drużyną SKTS Sochaczew dwukrotne zwycięstwo w Pucharze Polski; trzykrotna brązowa medalistka drużynowych Mistrzostw Europy (2010, 2014, 2019); sześć złotych medali Mistrzostw Polski w grze podwójnej; trzy srebrne medale Mistrzostw Polski w grze pojedynczej; kilka medali w Mistrzostwach Polski (kategorie młodzieżowe); cztery złote medale z Paraolimpiady (klasa C10); Mistrzyni oraz dwukrotna wicemistrzyni Paraolimpiady w grze drużynowej; liczne medale w turniejach mistrzowskich sportowców niepełnosprawnych.
Drugą legendarną zawodniczką w SKTS-ie była z pewnością Katarzyna Grzybowska-Franc, która broniła naszych barw przez siedem sezonów. Była ona w składzie drużyny, która zdobyła awans do Ekstraklasy. W późniejszych latach zdobywała Puchar Polski oraz trzy medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Do jej osiągnięć można zaliczyć: brązowy medal Mistrzostw Europy w grze pojedynczej (2018); udział w Igrzyskach Olimpijskich oraz uzyskanie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio; dwa złote medale Mistrzostw Polski w grze pojedynczej (2014, 2015); pięć tytułów Mistrzyni Polski w grze podwójnej (2008, 2012, 2014, 2016, 2017); złoty medal Mistrzostw Polski w mikście; srebrny medal Mistrzostw Polski w grze podwójnej; z drużyną SKTS Sochaczew zdobyte dwa srebrne i jeden brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski; z drużyną SKTS Sochaczew zdobyty Puchar Polski; w kategoriach młodzieżowych – brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorek (2007), brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorek (2007), srebrny medal Mistrzostw Europy Kadetek, kilka medali Mistrzostw Polski Juniorek i Młodzieżówek.
Poza wymienionymi powyżej zawodniczkami SKTS reprezentowały reprezentantki Polski oraz wielokrotne medalistki Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych – doskonała defensorka Antonina Szymańska, Marta Piłka-Szymańska, niesamowicie utalentowana Magdalena Szczerkowska, której karierę przerwała kontuzja, Agata Pastor-Gołda, dama tenisa stołowego Daria Łuczakowska, Magdalena Sikorska, przyszłość polskiego tenisa stołowego Julia Ślązak. Wymieniłem tylko te najbardziej utytułowane.
Warto zaznaczyć, że zaszczytu zagrania w Ekstraklasie dostąpiły także wychowanki SKTS – Wiktoria Zaniewska oraz Julia Wiankowska oraz wychowanka Tęczy Budki Piaseckie – Aleksandra Wojtczak.
To tyle o historii SKTS. Przed nami siedemnasty sezon sochaczewianek. Jaki on będzie i kto w nim zagra? Jest to kwestia przyszłości. Znając jednak Bronisława Gawrylczyka, to nie odpuści i spróbuje na pewno skomponować taki skład, który po raz kolejny będzie walczył o miejsce na pudle Ekstraklasy. Wierzę, że tak się stanie. Wierzę także w to, że w końcu znajdzie się bogaty sponsor i nasza drużyna będzie postrachem wszystkich ekip, łącznie z Mistrzyniami Polski.
Poniżej składy SKTS Sochaczew w minionych sezonach:
Sezon 2004/2005 – awans do I ligi
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Milena Feliks-Regulska
Iwona Kuszaj
Justyna Mamcarz
Marzena Badowska
Sezon 2005/2006 – drugie miejsce w I lidze
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Milena Feliks-Regulska
Iwona Kuszaj
Małgorzata Przybylska
sezon 2006/2007 – awans do Ekstraklasy, pierwsze miejsce w I Lidze oraz zwycięstwo w meczach barażowych
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Iwona Kuszaj
Aneta Olendzka
Katarzyna Grzybowska-Franc
Aleksandra Privalova (Białoruś)
sezon 2007/2008 – siódme miejsce
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Katarzyna Grzybowska-Franc
Natalia Partyka
Yu Simiao (Chiny)
sezon 2008/2009 – Puchar Polski, brązowy medal
Natalia Partyka
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Antonina Szymańska
Zhao Xia (Chiny)
sezon 2009/2010 – piąte miejsce
Natalia Partyka
Zhao Xia (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Marta Piłka-Szymańska
sezon 2010/2011 – brązowy medal
Natalia Partyka
Zhao Xia (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Hana Bartosova (Czechy)
sezon 2011/2012 – Puchar Polski, srebrny medal
Natalia Partyka
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Mihaela Steff-Merutiu (Rumunia)
Zhou Xiao (Chiny)
sezon 2012/2013 – brązowy medal
Natalia Partyka
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Magdalena Szczerkowska
sezon 2013/2014
Natalia Partyka
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Magdalena Szczerkowska
Wenwen Liu (Chiny)
Wiktoria Zaniewska
Julia Wiankowska
sezon 2014/2015 – Puchar Polski, srebrny medal
Katarzyna Grzybowska-Franc
Agata Pastor-Gołda
Dong Rui Fang (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Wiktoria Zaniewska
Julia Wiankowska
sezon 2015/2016 – srebrny medal
Katarzyna Grzybowska-Franc
Agata Pastor-Gołda
Dong Rui Fang (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Wiktoria Zaniewska
Julia Wiankowska
sezon 2016/2017 – brązowy medal
Katarzyna Grzybowska-Franc
Agata Pastor-Gołda
Dong Rui Fang (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
sezon 2017/2018 – piąte miejsce
Katarzyna Grzybowska-Franc
Dong Rui Fang (Chiny)
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Julia Ślązak
druga drużyna
Aleksandra Paruszewska
Aleksandra Wojtczak
Wiktoria Zaniewska
Magdalena Szczodrowska
sezon 2018/2019 – siódme miejsce
Katarzyna Grzybowska-Franc
Julia Ślązak
Agata Pastor-Gołda
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Aleksandra Wojtczak
Lin Gui (Brazylia)
sezon 2019/2020 – srebrny medal
Irina Ciobanu (Rumunia)
Magdalena Sikorska
Daria Łuczakowska
Natalia Gawrylczyk-Zielińska
Tomasz Ertman