Strona główna Powiat Flagi nad Traktem Pamięci

Flagi nad Traktem Pamięci

230
0
PODZIEL SIĘ

W najbliższym miesiącu zostanie zrealizowany kolejny, drugi etap projektu Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pułku piechoty: „Biało – Czerwone Flagi i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r.”.

Projekt jest realizowany w ramach rozbudowy szlaku turystyczno – edukacyjnego Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 roku, który członkowie Stowarzyszenia MGH II/18 budują od 2013 roku, własnym sumptem, a także przy wsparciu samorządów i wielu instytucji na terenie powiatu sochaczewskiego.

W tym roku dzięki dotacji otrzymanej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szlak zostanie rozbudowany o kolejnych 5 obiektów. Nowe maszty i pamiątkowe obeliski z informacją o liczbie poległych i pochowanych bohaterach Bitwy nad Bzurą powstaną na cmentarzach wojennych w Dobrzykowie, Kamionie, Mistrzewicach, Kozłowie Biskupim i Rybnie. Razem z poprzednimi działaniami Stowarzyszenia tak oznaczonych będzie już 18 miejsc spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku.

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, projekt ma zadanie edukacyjne i budowanie postaw patriotycznych poprzez trwałe i godne upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy. Ale nie tylko.

– Dzięki pozyskanym z ministerstwa środkom, chcemy w czytelny i estetyczny sposób oznaczyć wszystkie cmentarze żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w największej bitwie kampanii jesiennej w Polsce 1939 roku, Bitwie nad Bzurą  – powiedział nam Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp. I dodaje, że dodatkowo maszty z flagami państwowymi przyczynią się do oznakowania drogi do miejsca pamięci, łatwiejszej lokalizacji cmentarzy i kwater wojennych na cmentarzach parafialnych, które położone są często wśród licznych grobów cywilnych.

Flaga będzie widoczna z daleka. Tym samym dotarcie do obiektu będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas. Montaż masztów i zawieszenie na nich flag w okresie całego roku, przyczynią się do częstszej kontroli urzędów gmin nad stanem obiektu. Do dbania i wymiany flag zachęcamy też społeczność lokalną z terenów gmin. W takie działania włączyli się np. uczniowie Szkoły Podstawowej w Giżycach, Brzozowie, druhowie OSP z Bud Starych i Kamiona – wyjaśnia Jakub Wojewoda.

Przypomnijmy, że zadanie „Biało – Czerwone Flagi i Kamienie Chwały na cmentarzach żołnierzy Bitwy nad Bzurą 1939 r.”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

opr. Jerzy Szostak

Fot. Jakub Wojewoda