Strona główna Mazowsze Zarejestruj się. Kliknij. Działaj!

Zarejestruj się. Kliknij. Działaj!

155
0
PODZIEL SIĘ

 

Przybywa wniosków elektronicznych o wsparcie WOT, a ubywa tych w formie „papierowej” – to efekt funkcjonującej już od ponad miesiąca aplikacji webowej, która usprawnia i przyspiesza pomoc udzielaną przez żołnierzy WOT samorządom, organizacjom pomocowym, domom pomocy społecznej i innym podmiotom.

Na Mazowszu za 6 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej z aplikacji skorzystało już ponad 150 podmiotów. Są to głównie ośrodki i domy pomocy społecznej, oddziały terenowe Caritas, organizacje pomocowe oraz samorządy. W sumie złożono około 80 wniosków o pomoc. Dotyczą one przede wszystkim potrzeb transportu i dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu medycznego i ośrodków pomocy społecznej, czy też budowy polowych izb przyjęć.

Aplikacja internetowa pn.  „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych” została uruchomiona przez WOT już kilka dni po rozpoczęciu operacji „Odporna Wiosna”. Narzędzie to skutecznie łączy instytucje, które wnioskują o wsparcie z brygadami obrony terytorialnej, które wsparcia udzielają. Zbudowali je oddelegowani do Dowództwa WOT podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej.

Narzędzie pozwala organizacjom pomocowym, urzędom, organom medycznym i sanitarnym na zgłaszanie aktualnych potrzeb wsparcia i bezpośredni monitoring statusu tych zgłoszeń. Dzięki niej, wszystkie działania mogą odbywać się zgodnie z zasadą maksymalnego ograniczania kontaktów bezpośrednich. Zgłoszenie wymaga jedynie uzupełnienia kilku pól: adresu, zakresu potrzebnego wsparcia i danych osoby do kontaktu. Wcześniej należy zarejestrować podmiot w bazie danych.

Każdego dnia przybywa wniosków o wsparcie WOT złożonych za pomocą aplikacji. Aktualnie zarejestrowanych jest blisko 1340 podmiotów z całego kraju, w sumie złożono już ponad 1200 wniosków o wsparcie.

Z aplikacji może skorzystać każda organizacja niosąca pomoc innym. Wystarczy zadzwonić do koordynatora do spraw pomocy WOT pod nr tel.: 261-883-689 lub wysłać wiadomość na adres: pomocwot(at)mon.gov.pl. Zapraszamy do kontaktu, udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i odpowiemy na każde pytanie!

ppor. Jolanta MACIASZEK