Strona główna Brochów Wsparcie dla uczniów

Wsparcie dla uczniów

206
0
PODZIEL SIĘ

Program „Zdalna Szkoła” zaktywizował wszystkie gminy powiatu sochaczewskiego, a także gminę Kampinos i Wyszogród w staraniach o dotacje na wsparcie edukacji online. Średnio gminom udało się uzyskać po około 58 – 60 tysięcy złotych na sprzęt komputerowy. Prawdziwym rekordzistą w zabiegach o dotację dla młodzieży szkolnej i dzieci jest gmina Brochów, która uzyskała nie tylko fundusze na zakup laptopów, ale też z programu „Kalejdoskop wiedzy”. Co po zsumowaniu obu programów daje solidną kwotę przeznaczoną na edukację.

W ramach programu „Zdalna szkoła” dostaliśmy 60 tysięcy złotych, przeznaczone zostały na zakup laptopów z najnowszym oprogramowaniem. Natomiast kolejne dofinansowanie, jakie udało nam się uzyskać, to 400 tysięcy złotych z projektu „Kalejdoskop wiedzy”, przeznaczone na dodatkowe zajęcia umożliwiające doskonalenie młodzieży, o co od dawna zabiegaliśmy – ­ mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Edukacja zintegrowana

Projekt „Kalejdoskop wiedzy” był szeroko propagowany w gminie od kilku miesięcy. Kadra pedagogiczna wszystkich gminnych szkół mocno zabiegała, aby wniosek był dopracowany i kompletny. Jak podkreślał wielokrotnie na sesjach rady gminy wójt Szymański, chodzi o to, aby zrównoważyć poziom edukacji w gminnych szkołach z edukacją, jaka jest w placówkach miejskich, by absolwenci mieli równy start z większymi i lepiej wyposażonymi szkołami w miastach. „Kalejdoskop wiedzy” te szanse wyrównuje i daje możliwość startu uczniom w renomowanych szkołach średnich na równi z uczniami szkół miejskich.

– Dzięki „Kalejdoskopowi” oraz „Zdalnej szkole” młodzież z naszej gminy ma większe szanse edukacyjne. Ma możliwości realizowania własnych pomysłów i uczestnictwa w ciekawych projektach. Również kadra nauczycielska otrzymuje szanse na ciągły rozwój zawodowy. Rozwijanie pasji i talentów ma ogromny wpływ na przyszłość tych młodych ludzi i wybór przez nich drogi zawodowej. Od samego początku jako wójt stawiam na młode pokolenie i jego edukację – dodaje Piotr Szymański.

O „Kalejdoskopie Wiedzy” i korzyściach z niego płynących wójt po raz pierwszy wspominał przed rokiem.

Laptopy pomogą

Samorządowcy nie kryją, że wsparcie z grantów przy zakupie sprzętu komputerowego do szkół – zwłaszcza teraz, gdy nie wiadomo, kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnych metod nauczania – jest bardzo ważne. W gminach chwalą program „Zdalna Szkoła”, który przygotowało na czas epidemii Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jak zaznaczają wójtowie, choć nowych komputerów nie starczy dla wszystkich, to jednak i ta pomoc wesprze gminną edukację.

­– To znaczna pomoc dla szkół prowadzonych przez samorząd. Zwłaszcza dla dzieci w rodzinach, gdzie o sprzęcie komputerowym mogą tylko pomarzyć, bo rodziców po prostu nie stać na taki zakup – mówi jeden z gminnych urzędników.

W gminie Teresin nowe laptopy trafią do 57 uczniów. Każdy z nich ma mieć fabryczne oprogramowanie i półroczny pakiet mobilnego Internetu. W gminie Nowa Sucha dofinansowanie na komputery to nieco prawie 58,5 tysiąca złotych. Urząd zakupi 18 laptopów. Z kolei w gminie Młodzieszyn zakupionych będzie 30 laptopów wraz z oprogramowaniem za prawie 60 tysięcy złotych. Jak zaznacza Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn, zakup ten pozwoli wszystkim uczniom brać udział w zdalnych lekcjach prowadzonych przez nauczycieli. Grant na komputery uzyskały też gminy Sochaczew i Rybno, ale tam nie są znane szczegóły, poza stwierdzeniem, że ilość laptopów jest ograniczona i nie wszyscy chętni je otrzymają.

We wszystkich gminach sprzęt pozostaje we własności urzędów gmin. Zostaje użyczony tylko wybranym uczniom na czas zdalnej edukacji. Laptopy trafią do rodzin, które nie miały możliwości korzystania ze sprzętu do nauki. Po epidemii koronawirusa komputery mają wrócić do szkół, gdzie trafią do pracowni komputerowych.

Też wyposażą uczniów

 Z Centrum Projektów Polska Cyfrowa skorzysta również gmina Kampinos, która dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kampinosie dostała 60 tysięcy złotych dofinansowania. Kupionych ma być za to 25 komputerów z oprogramowaniem i kamerami.

– Mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt zapewni możliwość realizowania programu  zdalnych lekcji wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły – stwierdziła Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos, dodając, że po epidemii, jak w innych szkołach, sprzęt wzbogaci placówkę, co też będzie sporym wsparciem edukacyjnym.

Również 60 tysięcy na kupno sprzętu komputerowego uzyskała gmina i miasto Wyszogród. Z tych pieniędzy mają być zakupione laptopy, tablety i kamery internetowe.

­ – Zamknięcie placówek oświatowych wymusiło prowadzenie zdalnych zajęć. Niestety wielu z uczniów nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może się uczyć. „Zdalna Szkoła” ułatwia im częściowo naukę i wyrówna szanse edukacyjne – informuje Iwona Gortat, burmistrz Wyszogrodu.

Czy program ten przyniesie efekty, okaże się za kilka tygodni. Wszystko zależy od jakości zakupionego sprzętu. Tu gminy mają dowolność wyboru sprzedawcy i kierują się własnym rozeznaniem.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Brochów