Strona główna Mazowsze “Terytorialsi” oddali krew, by uczcić święto Brygady

“Terytorialsi” oddali krew, by uczcić święto Brygady

171
0
PODZIEL SIĘ

W poniedziałek, 27 kwietnia w Radomiu żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali ponad 31 litrów krwi.

Zbiórka krwi odbyła się na terenie 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu. – Ta akcja to kolejny dowód na realizację maksymy, której wierni są Terytorialsi z 6 MBOT, a która brzmi: „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” do niesienia pomocy innym. Udowadniają to w każdy możliwy sposób, poprzez pomoc kombatantom, weteranom czy właśnie akcje krwiodawstwa – tłumaczy podporucznik Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 Blisko 100 żołnierzy włączyło się do akcji krwiodawstwa, by uczcić święto Brygady. Nie tylko Terytorialsi z Radomia, ale również z innych batalionów: Grójca, Pomiechówka i Płocka włączyli się do akcji, by oddać krew. Jestem dumny, że żołnierze z sami siebie oddają krew i biorą udział w apelach organizowanych przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – dodaje podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.

W czasie trudnym dla wszystkich akcję krwiodawstwa na terenie Mazowsza organizowane są regularnie.  Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- z ujemnym czynnikiem. Wielu żołnierzy biorących udział w akcji właśnie tą grupę posiada i w ten sposób chcemy pomóc drugiej osobie, a jednocześnie upamiętnić Naszego Patrona Brygady rtm. Witolda Pileckiego – powiedział główny koordynator ds. krwiodawstwa w 6 MBOT st. sierż. Adrian Dubiel.

Terytorialsi  oddawali krew wszystkich grup, ale najwięcej oddali tej, której było najmniej czyli z ujemnym czynnikiem RH (0Rh-, Arh-,BRh-, ABRh-). W akcji krwiodawstwa wzięli udział żołnierze z batalionu z: Grójca, Radomia, Płocka i  Pomiechówka. Krew oddało blisko 80 żołnierzy.

W jednostkach wojskowych w całym kraju są prowadzone akcje zbierania krwi. To odpowiedź żołnierzy na apele regionalnych centrów krwiodawstwa, które w czasie epidemii koronawirusa borykają się z brakiem krwi.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Zgłaszający się do oddania krwi musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy: wypić około 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć ponadto palenie papierosów nie pić alkoholu.

Każdy może dodać zdjęcie z oddawania krwi i oznaczyć je hasztagami: #terytorialsi #ZawszeGotowiZawszeBlisko #covid #coronavirus #WOT #WojskaObronyTerytorialnej #MojaKrewRatujeZycie #koronawirus #KrwioobiegTerytorialsa

 ppor. Jolanta MACIASZEK