Strona główna Powiat Sanepid na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem

Sanepid na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem

517
0
PODZIEL SIĘ
Blood sample with respiratory coronavirus positive

Z każdym kolejnym dniem, coraz mocniej współczujemy personelowi medycznemu szpitali, który stojąc w obliczu zagrożenia utraty zdrowia poprzez choćby kontakt z chorymi, w sposób szczególny jest narażony na zakażenie koronawirusem. Słusznie, ich praca, zwłaszcza teraz wymaga wyjątkowego uznania. Pamiętajmy jednakże jeszcze o innych, którzy w walce z epidemią są na pierwszej linii frontu, a o których nie mówi się głośno. To pracownicy sanepidu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie staje na wysokości zadania. Jej personel bezustannie czuwa nad stale napływającym niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, informując mieszkańców naszego powiatu o aktualnym stanie epidemicznym i przypominając o wszelkich działaniach i zaleceniach związanych z utrzymaniem jak największego stopnia bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia. To oni zajmują się wyszukiwaniem osób mogących mieć kontakt z zakażonymi koronawirusem. Każdej doby, dzwonią, ale i odbierają setki telefonów od osób zaniepokojonych epidemią. Swoje obowiązki wykonują w ogromnym stresie i przy potężnym obciążeniu psychicznym. A to rodzi również ogromne zmęczenie. Pracownicy sanepidu pracują bez wytchnienia, obecnie praktycznie całą dobę i już teraz potrzebują wsparcia.

Społeczeństwo czeka niecierpliwie na komunikaty o aktualnej sytuacji związanej z narastającą epidemią. A chyba najbardziej wyczekiwanymi są właśnie te, dostarczane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  w Sochaczewie. To właśnie z nich dowiadujemy się, o liczbie osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym. – Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na stronach internetowych sanepidu, stale publikowane są informacje o aktualnej liczbie osób na terenie powiatu sochaczewskiego, objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego. Przypomnijmy, iż kwarantanna domowa dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy. Taka osoba przez dwa tygodnie ma całkowity zakaz wychodzenia z domu. Nawet, gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny. Pracownicy sanepidu przez cały czas pozostają z nimi w kontakcie, robią co w swojej mocy, by osobom odbywającym kwarantannę nie brakowało niczego, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. W tym aspekcie sanepid stale współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej. To również wymaga ogromnej pracy i poświęcenia.

Co jednak najistotniejsze, to jak podaje Beata Fergińska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Sochaczewie, obecnie nie ma w naszym powiecie osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia wirusem. Również liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim wynosi zero (stan na 31.03.2020r). Nie zamienia to jednak faktu, że sanepid w swych działaniach wciąż potrzebuje wsparcia, by w jakimkolwiek stopniu choć trochę przejąć obowiązki od jego pracowników.

Jednocześnie warto przypomnieć, iż wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej: www.gis.gov.pl lub  www.gov.pl/web/zdrowie

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

fot.pixabay