Policja egzekwuje przepisy wprowadzone w związku ze stanem epidemii

Reklamy

Na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii. Chcąc chronić mieszkańców kraju przed groźnym wirusem i ograniczyć jego rozprzestrzenianie, wprowadzono kolejne obostrzenia i zmieniono niektóre z dotychczas obowiązujących.

W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zawarto nowe regulacje z którymi powinna zapoznać się każda osoba.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 do 11 kwietnia zakazuje się korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż. Ponieważ w sochaczewskich parkach i bulwarach często dochodziło do spotkań towarzyskich, wzrastało też ryzyko zakażenia. W tych miejscach możecie się spodziewać policjantów, którzy wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, będą egzekwować obowiązujące przepisy z troską o zdrowie wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

O czym jeszcze mówi rozporządzenie?

Uregulowano m.in. kwestię ilości osób, które mogą w tym samym czasie przebywać w sklepach, targach czy na poczcie. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Jeśli wchodzimy do sklepu, w którym są dwie kasy to może przebywać w nim 6 osób. Na targowisku obowiązuje zasada trzech klientów na jeden punkt handlowy, natomiast na poczcie 2 osób na jedno stanowisko obsługi. Omówiono również kwestię obowiązkowej kwarantanny dla powracających z zagranicy i dla ich rodzin.

Zwrócono uwagę na sposób przemieszczania się osób dorosłych, ale także nieletnich. Nowe rozporządzenie wykluczyło samodzielne przemieszczanie się osób nieletnich. Dzieci i młodzież do 18. roku życie nie mogą wyjść z domu bez opieki rodziców czy opiekunów prawnych. Rozmawiajcie z dziećmi o obowiązujących nakazach, zakazach i wytłumaczcie im, że wprowadzone obostrzenia są wprowadzone wyłącznie z troski o mieszkańców. Dopilnujcie, by w czasie, gdy jesteście w pracy, wasze pociechy nie wychodziły z domów.

Jednocześnie przypominamy, że w transporcie publicznym obowiązuje zasada ilości pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Wymóg ten rozszerzono na pojazdy, które mają więcej niż dziewięć miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny.

Możemy się przemieszczać w celach bytowych, zdrowotnych i zawodowych, lecz osobno i w odległości minimum 2 metrów od innych osób. Nakaz nie dotyczy jednak tych, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do 13. roku życia, osobą niepełnosprawną lub taką, której stan zdrowia nie pozwala na samodzielne poruszanie.

W trosce o dobro mieszkańców powiatu sochaczewskiego, policjanci stanowczo będą reagować w każdym przypadku niestosowania się do nowych regulacji. Przypominamy, że za złamanie przepisów grozi grzywna do 500 złotych.

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do pobrania na dole strony.

mł. asp. Agnieszka Dzik

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz