Strona główna Chodaków Zdążyć przed suszą

Zdążyć przed suszą

415
0
PODZIEL SIĘ

Trwają prace związane z budową w Sochaczewie systemu zagospodarowania wód opadowych. Po wybudowaniu w ubiegłym roku na terenie Chodakowa zbiornika retencyjnego, przyszedł czas na układanie nowej sieci deszczówki w tej dzielnicy Sochaczewa.

Prace, prowadzone przez firmę Trakt, obejmują budowę i renowację sieci kanalizacji deszczowej w ulicach: Parkowej, Grunwaldzkiej, Topolowej i Ogrodowej. W sumie będzie to ponad kilometr nowych kanałów. To właśnie nimi wody opadowe z części chodakowskich ulic będą trafiały do zbiornika retencyjnego o pojemności prawie 600 metrów sześciennych zlokalizowanego przy ulicy Młynarskiej. Zgromadzona tam woda będzie następnie wykorzystywana podczas suszy do celów komunalnych, m.in. do podlewania miejskich parków i skwerów.

Porządkowanie sieci

Ale to nie koniec inwestycji miejskiego samorządu dotyczących gospodarowania wodami opadowymi. W tym miesiącu Urząd Miejski ogłosi przetarg na wyłonienie firmy, która wybuduje kanalizację deszczową i wyremontuje ulice na terenie byłego zakładu chemicznego w Chodakowie.

– Chcemy przed głównym sezonem budowlanym wyłonić wykonawcę zadania, wartego kilka milionów złotych. Włókiennicza ma 770 metrów, Wiskozowa ponad 400, Chemiczna 380 metrów długości. Każdą chcemy odwodnić, utwardzić, aby tereny dawnych zakładów chemicznych uatrakcyjnić dla potencjalnych inwestorów – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

W pierwszym etapie, jak wyjaśnia burmistrz, zostanie wybudowana sieć kanalizacji deszczowej, która będzie odprowadzała wody opadowe oraz roztopowe z Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. W tym rejonie miasto zaplanowało ułożenie prawie 1800 metrów kanalizacji (kanał główny i boczne), montaż studni rewizyjnych, rozbiórkę ponad 360 metrów nieużywanej deszczówki i 235 metrów starej sieci wodociągowej.

Ażurowe ulice

W drugim etapie, który zostanie zrealizowany wiosną 2021 roku, przewidziano utwardzenie Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej specjalnymi płytami ażurowymi pozwalającymi wodzie wsiąkać w ziemię.

– Trzeba rozebrać stare chodniki i ułożyć nowe, usunąć zniszczone krawężniki, wyregulować studzienki, odtworzyć zjazdy, wykonać podbudowę jezdni, ułożyć na niej zbrojone płyty ażurowe pozwalające na ruch samochodów ciężarowych. Bez dobrego dojazdu obszar Chemitexu nie ożyje gospodarczo, a taki jest główny cel naszych działań – wyjaśnia burmistrz.

Dodajmy, że w przyszłym roku ruszą prace związane z budową podobnego systemu na terenie Rozlazłowa. Obejmą one układanie kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Płockiej i Łowickiej. Do tego dojdzie budowa zbiornika retencyjnego na terenie stacji uzdatniania wody, do którego będzie odprowadzana woda opadowa z części Rozlazłowa.

Jerzy Szostak

Fot.: Krzysztof Owczarczyk