Strona główna Mazowsze Szpitale przygotowane na pacjentów z koronawirusem?

Szpitale przygotowane na pacjentów z koronawirusem?

275
0
PODZIEL SIĘ
Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie zakażonych. Podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się dyskusja na temat stanu przygotowania mazowieckich placówek m.in. z udziałem konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana.

Z informacji uzyskanych od placówek wynika, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie oraz na chwilę obecną posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego. Zaniepokojenie budzić mogą braki w hurtowniach, szczególnie pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem hepa. Szpitale wystąpiły więc z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o udostępnienie ich z rezerw strategicznych.

Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie. W sumie na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych szpitali prowadzonych przez samorząd województwa jest przygotowanych łącznie 278 łóżek (m .in. w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie i Wojewódzkim Szpital Zespolonym w Płocku). Na terenie województwa mazowieckiego oddziały zakaźne funkcjonują również w: Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Wojskowym Instytucie Medycznym oraz Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Ponadto, Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od 28 lutego. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia epidemiologicznego szpitale te będą musiały m.in. zwiększyć bazę łóżek zakaźnych, przekształcić oddział w oddział zakaźny oraz zwiększyć obsadę personelu.

gov.pl

fot.pixabay