Strona główna Teresin Strażacy w habitach

Strażacy w habitach

409
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku mija 89 lat, od kiedy z polecenia św. Maksymilana Kolbego powstała straż pożarna w Niepokalanowie. Dzień 2 lipca 1931 przyjęto za ten, w którym jednostka rozpoczęła swoje funkcjonowanie. O jej istocie opowiada nagrany w ostatnim czasie przez Studio Raban TVP reportaż. Materiał dostępny jest na profilu fb stacji.

To, co zależy od zakonników, to przede wszystkim wysoki poziom niesionej pomocy. Jednostka posiada nowoczesne i w pełni wyposażone wozy strażackie, przystosowane także do prowadzenia reanimacji ofiar wypadków i udzielania doraźnej pomocy medycznej. Obecnie, OSP Niepokalanów to jedyna tego typu jednostka zakonna nie tylko w Polsce, ale i w całym świecie!

– Niesiemy pomoc wszechstronnie, począwszy od kota na drzewie, poprzez zalaną piwnicę, do niesienia pomocy przy wypadkach drogowych, na wielkich pożarach skończywszy – mówi prezes jednostki br. Janusz Kulak.

To prawda, specyfika OSP Niepokalanów związana jest z powołaniem zakonnym, ponieważ wszyscy należący do niej są braćmi zakonnymi. Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z form apostolstwa oraz wypełnienia przykazania miłości bliźniego.

– Dosłownie w każdej sytuacji biegniemy na akcję, mamy na to pozwolenia, bez względu na to, czy wezwanie jest podczas nabożeństwa, modlitwy czy w nocy. Świadomość, że możemy pomóc bliźniemu bardzo nas uspokaja – mówi br. Andrzej Kopczyński. Z kolei inny z zakonnych strażaków, br. Jerzy Kozikowski dodaje – Każdy z nas jest przede wszystkim zakonnikiem. Pełnimy różne funkcje w klasztorze wyznaczone przez przełożonych. Straż jest naszym hobby, to nasz dodatek do życia zakonnego, w taki sposób też ewangelizujemy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie jest jedną z siedmiu działających na terenie gminy Teresin. Poza nią są tu również OSP: Paprotnia, Szymanów, Skrzelew, Mikołajew, Budki Piaseckie oraz Teresin. Niepokalanowska jednostka zrzeszona jest w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ubiegłym roku zanotowała ponad 150 wyjazdów do różnego rodzaju akcji. Zawsze w myśl hasła „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Warto dodać, iż na terenie klasztoru znajduje się także Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód „Minerva” z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.

Marcin Odolczyk