Strona główna Chodaków Spacer w chmurach od maja

Spacer w chmurach od maja

460
0
PODZIEL SIĘ

Jeśli pogoda pozwoli, to od 1 maja będzie można korzystać z parku linowego w Chodakowie. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który znalazł już instruktorów gotowych do pracy. Znamy także cennik, godziny otwarcia oraz regulamin korzystania z obiektu.

Przypomnijmy, że park linowy zlokalizowany na obiekcie MOSiR przy ul. Chopina 101, to inwestycja powstała ze środków Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. A koszt jego budowy wyniósł 545 tys. zł.

Dla małych i dużych

Obiekt składa się trzech elementów. Pierwszy z nich to trasa zielona o długości 81 metrów. Została ona skonstruowana z drewnianych platform oraz dziewięciu przeszkód linowych różnego typu. Ich długość wynosi od czterech do jedenastu metrów. Szacunkowy czas na jej pokonanie – dla niedoświadczonego użytkownika – to około 25 minut. Oprócz przeszkód jest jeszcze zjazd tyrolski – o długości 20 metrów. Kolejnym elementem parku jest trasa czerwona. Jest ona przeznaczona dla bardziej zaawansowanych i znajduje się na wysokości około pięciu metrów nad ziemią. Tworzy ją dziewięć przeszkód linowych o różnej konfiguracji oraz zjazd tyrolski o długości – 90,5 metra. Jej łączna długość wynosi 166 metrów. Na pokonanie trasy będziemy musieli przeznaczyć około 40 minut. Ostatnim elementem jest linowy park zabaw dla dzieci. Składa się on z dwunastu przeszkód położonych nisko nad ziemią, a korzystanie z niego nie wymaga zastosowania lin asekuracyjnych i będzie bezpłatne.

Obiekt będzie dostępny sezonowo od początku maja do końca września. Jeśli pogoda będzie ładna, nie wykluczam wydłużenia czasu jego działania do końca października. Park będzie czynny siedem dni w tygodniu od 10.00 do 18.00. Także w tym przypadku możliwe jest wydłużenie godzin pracy do 19.00 czy nawet 20.00. Zależne to będzie oczywiście od zainteresowania użytkowników – mówi Mieczysław Głuchowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Jak dodaje, będą dwa rodzaje biletów: na trasę wysoką (czerwoną) i na trasę średnią (zieloną). Ich ceny wyniosą w przypadku trasy czerwonej: bilet normalny 30 zł (z kartą mieszkańca 24 zł), bilet ulgowy 20 zł (z kartą mieszkańca 16 zł). Z kolei za możliwość skorzystania z trasy zielonej zapłacimy: bilet normalny 20 zł (z kartą mieszkańca 16 zł), bilet ulgowy 15 zł (z kartą mieszkańca 12 zł).

Ponadto dla grup powyżej 10 osób MOSiR oferuje 15 procent zniżki. Trasa niska, czyli linowy plac zabaw dla dzieci, pozostanie bezpłatna – wyjaśnia Mieczysław Głuchowski.

 Zadbaj o wagę

Ale są pewne ograniczenia w korzystaniu z nowej atrakcji. Otóż zgodnie z regulaminem parku linowego, z obiektu będą mogły korzystać osoby, których waga nie przekracza 130 kg, mają minimum osiem lat oraz sięgają ręką na trasach minimum do wysokości 150 cm. Młodzież i dzieci poniżej 18 roku życia muszą przebywać w towarzystwie osoby dorosłej.

Natomiast nad bezpieczeństwem tych, którzy spełnią te warunki, będzie czuwało dwóch instruktorów. Każdy wchodzący będzie musiał wykonywać ich polecenia w tym przejść przed wejściem na trasę krótkie szkolenie. Natomiast korzystający z tras czerwonej i zielonej będą zobowiązani do podpięcia się uprzężą do liny asekuracyjnej i założenia na głowę specjalnego kasku. Przed pokonaniem zjazdu tyrolskiego, należy dodatkowo wpiąć specjalny bloczek na linę asekuracyjną. Należy również wspomnieć o tym, że pobyt na terenie parku będzie monitorowany, podobnie jak i cały teren obiektu. System kamer został już zamontowany i działa 24 godziny na dobę.

Mieliśmy już takie zdarzenie, gdy młodzież przecięła drabinki, po których następnie dostała się na przeszkody znajdujące się kilka metrów nad ziemią. Wydarzyło się to jeszcze przed objęciem terenu monitoringiem. Teraz, jeżeli zauważymy takie sytuacje, że ktoś korzysta z parku poza godzinami jego funkcjonowania, wraz z zarejestrowanym dowodem wideo będziemy zgłaszać sprawę policji – mówi dyrektor Głuchowski.

Opr. Jerzy Szostak

Fot.: Krzysztof Owczarczyk