Strona główna Kronika kryminalna Potencjalni zabójcy

Potencjalni zabójcy

474
0
PODZIEL SIĘ

Mimo apeli i coraz surowszych kar, wzrasta liczba kierowców zatrzymanych przez policję za jazdę po pijanemu. Zatrzymywani są również coraz częściej kierowcy, którzy siadają za kierownicę po zażyciu środków odurzających.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku sochaczewscy policjanci zatrzymali 222 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. To – jak mówią policjanci – potencjalni zabójcy na drodze.

Tendencja wzrostowa

Wśród tej niepokojąco wysokiej liczby, aż 119 osób kierowało samochodem. Natomiast pozostali to motocykliści i rowerzyści. Wzrost tendencji zasiadania po spożyciu alkoholu za kierownicę daje się zaobserwować także i w tym roku. Do tej pory policjanci z ruchu drogowego zatrzymali już 12 nietrzeźwych kierowców, 3 po spożyciu alkoholu i 11 nietrzeźwych rowerzystów. W ubiegłym tygodniu pijani kierowcy spowodowali kilka zdarzeń drogowych. Na całe szczęście nikt w nich nie zginął.

Osoby pod wpływem alkoholu często są sprawcami zdarzeń drogowych. Zaburzona psychomotoryka i nadmierna prędkość powodują, że o tragedię na drodze nie jest trudno. Często zdarza się również, że nietrzeźwi kierowcy decydują się wsiąść za kierownicę, mając cofnięte uprawnienia lub też bez uprawnień. Wśród zatrzymanych osób były również te z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów – mówi Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy sochaczewskiej policji. Dodając, że oprócz pijanych kierowców, ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym stanowią także osoby pod wpływem narkotyków. W tym roku policjanci zatrzymali jedną osobę, która zdecydowała się wsiąść za kierownicę, zażywając wcześniej środki odurzające.

Sprawdź promile

Przypomnijmy, że kierowanie pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego jest zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Przepisy kodeksu karnego mówią, że jeśli kierowca pod wpływem alkoholu lub narkotyków doprowadzi do wypadku drogowego, w którym inne osoby poniosą śmierć lub doznają ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to sprawcy grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

W polskim prawie obowiązują dwa terminy „w stanie nietrzeźwości” i „w stanie po użyciu alkoholu”. Zgodnie z kodeksem karnym, o stanie nietrzeźwości mówimy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, albo prowadzi do stężenia przewyższającego tę wartość. Kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu może być też wykroczeniem. Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila to mówimy o stanie „po użyciu alkoholu” – przypomina rzeczniczka policji. I apeluje o niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu, ponieważ stwarzamy ogromne zagrożenie dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

– Jeśli spożywałeś alkohol dzień wcześniej i zastanawiasz się, czy możesz już jechać, przyjdź do najbliższej jednostki Policji i poproś o sprawdzenie stanu trzeźwości. Posterunki policji działające na terenie powiatu sochaczewskiego są otwarte codziennie, ale nie są jednostkami pełniącymi służbę całodobowo. Gdy najbliższy posterunek jest zamknięty, wtedy można przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie – mówi Agnieszka Dzik.

Jerzy Szostak

Fot.: pixabay