Strona główna Teresin Pamiętając o Niezłomnych

Pamiętając o Niezłomnych

336
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Teresin miały miejsce w piątek, 28 lutego w Niepokalanowie. Tym samym, niezwykle godnie uczczono bohaterów antykomunistycznego podziemia, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce.

Patriotyczne święto rozpoczęła uroczysta Msza św. w Niepokalanowskiej Bazylice Mniejszej. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił o. Sebastian Bielski.

Zachowanie pamięci o ludziach, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, jest nie tylko naszym obowiązkiem, przede wszystkim jest dla nas zaszczytem. Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem naszej wdzięczności tym ludziom, tym żołnierzom. Modlić się będziemy za ofiary ludobójstwa, które dotknęło jakże wielu synów i córek naszej ojczyzny. Za tych wszystkich: wiernych aż do końca Bogu, Ojczyźnie, braciom i siostrom swojego kraju – mówił w homilii. Tłum wiernych modlił się w intencji bohaterów poległych w walce za wolną Ojczyznę, oddając hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Marek Jaworski, zastępca wójta gminy Teresin, Bogusław Bęzel, pełnomocnik wójta ds. oświaty, prezes Jarosław Żejmo i członkowie Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”, nie zabrakło też dyrektorów jednostek samorządowych. Tradycyjnie uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe i uczniowie szkół z terenu gminy.

Po nabożeństwie wszyscy zebrani zostali zaproszeni do sali św. Bonawentury na spotkanie z Michałem Gruszczyńskim, pracownikiem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Muzeum ma za zadanie pokazać prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych w różnych aspektach, nie opierając się jedynie na akcjach zbrojnych, ale prezentując także współpracę ze społeczeństwem, codzienność służby w leśnym oddziale i tragiczny pobyt w katowniach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił zaproszony gość. – Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, prezentujące historię ludzi, którzy w imię wyższych wartości i miłości ojczyzny poświęcili całe swoje życie w walce z okrutnym ustrojem – dodał.

Gminne uroczystości udowadniają, iż tutejsi mieszkańcy w sposób szczególny czczą pamięć bohaterów, prawdziwych patriotów, którzy walczyli od wolną Polskę, a których komuniści zamierzali bezczelnie zniszczyć. Cześć pamięci Niezłomnych!

Marcin Odolczyk

Fot. UG Teresin