Strona główna Powiat Oszukują na koronawirusa

Oszukują na koronawirusa

314
0
PODZIEL SIĘ

Oszuści posłużą się każdą okazją do łatwego zarobku. Tym razem postanowili wykorzystać strach przed koronawirusem. Oferują nie tylko środki mające podobno cudowne właściwości lecznicze, ale także próbują przejąć nasze oszczędności zgromadzone w bankach.

Po odnotowaniu zachorowań na koronawirusa, policjanci otrzymali sygnały o oszustwach z tym związanych. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają uchronić przed zachorowaniem, czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie.

Cudowna kranówka

Oszuści oferują je między innymi w internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem. Nie dajmy się oszukać i o każdym takim przypadku informujmy policję – mówi Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Na przykład na allegro pojawiła się maseczka, która podrożała aż o 394 złote. Była też licytacja, na której można było kupić wyceniony na 350 złotych „antybiotyk na koronawirusa”. W rzeczywistości była to butelka wódki z doklejoną etykietą.

Serwis zapewnia, że usuwa wszystkie podejrzane i nieuczciwe oferty. Na ceneo ceny maseczek wzrosły nawet 30-krotnie. Dziennie poszukuje ich ponad 50 tysięcy osób. Podobnie jak „koronawirusowych” oczyszczaczy powietrza, inhalatorów oraz kombinezonów. Te ostatnie są najczęściej produkcji chińskiej. W ciągu ostatnich trzech tygodni z platformy usunięto 3,7 tysięcy ofert, które wprowadzały konsumentów w błąd. Podobnie było na Amazon, który usunął już ponad milion trefnych produktów.

Czyszczenie kont

Ale oszuści na tym nie poprzestają. Policja odnotowała również sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy na Narodowy Bank Polski. W tym przypadku oszuści wysyłają SMS z informacją o tym, że nasze środki z kont bankowych zostały przekazane do rezerw krajowych NBP. A jeżeli chcemy zachować na swoim koncie 1000 złotych, to powinniśmy kliknąć w dołączony do informacji link. Tymczasem zawiera on oprogramowanie, które przejmuje kontrolę nad naszym kontem i tym samym oszuści ogałacają je z pieniędzy. Dlatego jeżeli otrzymamy podobny SMS, należy go natychmiast usunąć. Podobnie jak informację dotyczącą wsparcia żywieniowego. To ostatnie, jak podkreśla  Ministerstwo Zdrowia, to oszustwo i nie należy wchodzić na stronę internetową podaną w wiadomości tekstowej.

Uważajmy także na osoby podające się za kontrolerów sanitarnych, którzy mają rzekomo sprawdzać, czy osoby objęte kwarantanną domową nie opuszczają miejsca pobytu. Przypominamy, że sprawdzenia dokonują jedynie umundurowani policjanci i nie wchodzą oni do mieszkania oraz nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie.

Policja apeluje również o rozwagę, rozsądek, odpowiedzialność i unikanie paniki. Przypominając, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Tym samym przestrzegające przed nieprawdziwymi informacjami przesyłanymi poprzez media społecznościowe dotyczącymi rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.

Jerzy Szostak

fot.policja