Strona główna Nowa Sucha Na przyłącza trzeba poczekać

Na przyłącza trzeba poczekać

329
0
PODZIEL SIĘ

Dobiega końca budowa kanalizacji sanitarnej w Nowej i Starej Suchej. Pod koniec grudnia ubiegłego roku gmina Nowa Sucha podpisała umowę na pożyczkę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Pozyskano na ten cel  3 233 206,87 złotych. Pozostało tylko wykonanie podłączeń dla mieszkańców. Jednak sprawa ulega przedłużeniu z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną.

Cała kanalizacja sanitarna w Nowej i Starej Suchej ma być odebrana do końca marca. Na tę inwestycję mieszkańcy obu wsi czekali z utęsknieniem. 18 marca w OSP w Nowej Suchej miało odbyć się spotkanie mieszkańców Nowej i Starej Suchej, na którym przedstawione miały zostać warunki podłączania się do sieci oraz wzory umów do podpisywania, na których miały znaleźć się zasady korzystania z kanalizacji i odpłatności. Jednak nie odbędzie się.

Z uwagi na obecną sytuację z koronawirusem spotkanie się nie będzie. Przełożyliśmy je na czas nieokreślony, dopóki wszystko się nie unormuje  i nie wróci na stare tory. Na razie przekazujemy informacje na naszych stronach internetowych gminy. Chcemy zmobilizować mieszkańców do tego działania. Na pewno na początek mieszkańcy będą musieli wyłożyć na wykonanie podłączy. Teraz muszą wykazać się cierpliwością – mówi  wójt gminy Nowa Sucha.

Koszty przyłączy do sieci zwrócą się w eksploatacji tych urządzeń. Aby jednak je mieć, chętny mieszkaniec musi uzyskać w urzędzie gminy warunki przyłączenia. To usługa bezpłatna. Następnie trzeba samemu wykonać przyłącze, zainwentaryzować je i podpisać umowę na korzystanie z sieci kanalizacyjnej. To koszt po stronie mieszkańca gminy, na który trzeba zarezerwować sobie odpowiednią kwotę. Średnio kilka tysięcy złotych. W obu miejscowościach mają być wykonane przyłącza w 2020 roku.

Pełna parą za to idzie montaż urządzeń w ramach Odnawialnych Źródeł Energii. Realizowany przy współpracy czterech gmin powiatu sochaczewskiego. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na szkołach w Kozłowie Biskupim oraz w Kurdwanowie. Trwa montaż na gminnej Bibliotece Publicznej z Nowej Suchej oraz przy Urzędzie Gminy Nowa Sucha. Dobiega też końca montaż urządzeń u mieszkańców. Zostaną na koniec tylko pompy cieplne. Całość prac zamknięta zostanie do końca maja, kiedy rozliczone mają być koszty całego projektu.

BN

Fot. pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyjazd na beatyfikację
Następny artykułNie wypalaj traw!