Strona główna Kultura Kultura tylko online

Kultura tylko online

286
0
PODZIEL SIĘ

Od 12 marca, czyli od chwili zawieszenia placówek kulturalnych i oświatowych, życie kulturalne przeszło do internetu. Z braku imprez kulturalnych mieszkańcy powiatu sochaczewskiego muszą zadowolić się namiastką lokalnej kultury dostępnej jedynie w sieci.

Sochaczewskie Centrum Kultury, jako największa placówka kulturalna w powiecie sochaczewskim, stara się wymyślić różne formy aktywności kulturalnej. Nie tylko bierne, ale również aktywne. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż sieć internetowa, choć daje duże możliwości, stwarza też pewne ograniczenia.

 Muzyka, szachy i literatura

Pierwszą z form, jaką zaoferowano mieszkańcom powiatu sochaczewskiego, jest słuchanie online koncertów kompozytorów, prezentowane alfabetycznie. Jednak to raczej rzecz dla amatorów muzyki, w większości poważnej. Choć ich w Sochaczewie nie brakuje. Jednak słuchanie muzyki nie jest wystarczającym elementem na spędzanie nadmiaru wolnego czasu, można to sobie zapewnić samemu.

Propozycją dla wąskiego grona amatorów, ale wymagającą większego zaangażowania i aktywności, okazały się wirtualne szachy. Mistrz szachowy Stanisław Osiecki przygotowuje zadania do wykonania dla pasjonatów szachownicy. Zadaniem jest wykonanie takiego ruchu, by partia szachowa pokazana na zdjęciach zakończyła się szach-matem. Na zwycięzców czekają dyplomy.

­– Te zadania to świetny pomysł. Nawet ja próbuję uruchomić swoje komórki do myślenia i zagrać – mówi jeden z mieszkańców Sochaczewa.

Zupełnie zaskakującym pomysłem jest wspólne tworzenie przez młodych internautów minipowieści „Pamiętnik mamy Jagi”. Jak na razie pomysł chwycił.

­„Pamiętnik Mamy Jagi, to mini powieść SCK, w której zwyczajna, zabiegana mama, dzięki wspomnieniom o książkach, zmienia całe podejście do codziennego życia. Jak zmieni się sama Mama Jaga? Jak dzieci zmienią się, gdy zabierze się im telefony, telewizor? Tego dowiemy się w kolejnych częściach. To też zabawa interaktywna, czytelnicy sami stworzą historię Jagi – pisząc swoje komentarze” – ­ reklamują ten pomysł pracownicy SCK.

Najmłodsi z zaangażowaniem śledzą kolejne etapy powieści.

­– Moja córka Wiktoria wręcz uwielbia tę powieść i co rano męczy mnie, aby zerknąć na stronę – mówi Katarzyna spod Sochaczewa.

Trochę ruchu i zabawy

SCK proponuje również nieco ruchu w czterech ścianach. Z konieczności odwołane zostały warsztaty salsy. Jednak, dzięki filmom można sobie przypomnieć, jak one wyglądały i spróbować potrenować, patrząc na monitor komputera, gdzie prezentowane są fragmenty warsztatów tanecznych Ladies Style – Salsa i podstawowe kroki.

Można też zrobić zdjęcia lub rysunki, ukazujące widok za naszym oknem. Przesyłać mailem na adres SCK. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostaną specjalnym certyfikatem. Prace zaś można oglądać na stronie Centrum.

Ogólnie SCK namawia mieszkańców do zwiększonej aktywności twórczej. Swoje dzieła można prezentować na bieżąco na stronie internetowej SCK. To ma być nie tylko dokumentowanie aktywności, ale też twórczych inspiracji. Najbardziej kreatywni twórcy otrzymają dyplomy uznania.

Warsztaty plastyczne online uruchomiła Monika Boruta-Sałacińska, instruktorka SC, która daje wskazówki i zachęca do wspólnego rysowania.

Pomysłem z ostatniej chwili jest zabawa w teatr. Zaproponowane było obejrzenie spektaklu na stronie SCK ­ „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem m.in. Romy Gąsiorowskiej. Potem trzeba wybrać sobie postać i krótki tekst. Odegrać scenkę i zaprezentować na filmiku przesłanym do Centrum Kultury.

Co prawda nic nie zastąpi prawdziwych imprez i bezpośredniego kontaktu, jednak trzeba przyznać, że pracownicy SCK starają się wymyślić coś, aby choć w części zrekompensować mieszkańcom brak wielu imprez. Nie zanosi się jednak na to, aby szybko odbyły się planowane wcześniej imprezy. Trzeba więc się cieszyć tym, co jest.

Bogumiła Nowak

fot.pixabay