Strona główna Teresin Droga ku własnej przemianie

Droga ku własnej przemianie

258
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN Po raz kolejny mieszkańcy gminy Teresin mają okazję uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. W 43-kilometrową wędrówkę chętni wyruszą tu w piątek, 27 marca. Rozpocznie się ona Mszą świętą o godzinie 20.00 w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie.

Jednakże tym razem uczestnictwo w nabożeństwie inauguracyjnym nie jest konieczne.

Istotą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest indywidualna, samotna wędrówka w nocy. EDK jest projektem globalnym, dlatego inicjatorzy zachęcają, aby uczestnicy podjęli intencję modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa. EDK, jako wydarzenie nie zostaje odwołane, ponieważ każdy wędruje w samotności. Nie ma konieczności wspólnego uczestniczenia we Mszy świętej na rozpoczęcie EDK. Dotyczy to miejscowości, w których ilość osób uczestnicząca we Mszy świętej była znacząca. W tym roku można zaplanować początek EDK w mniejszym gronie. Na przykład w gronie przyjaciół przy przydrożnym krzyżu, czy pod kościołem – informuje ks. Zbigniew Gełdon, rzecznik prasowy EDK. Jak dodaje, w Polsce przygotowano kilkaset tras EDK.

W Niepokalanowie od godz. 19.30 będzie okazja do nabycia pakietów startowych. Tutejsza trasa mierzy 43 km, 5 km to drogi gruntowe i polne, a 38 km to drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu drogowego. Rozpocznie się tuż przed Bazyliką w Niepokalanowie. Dalej, wierni wędrować będą poprzez Piasecznicę, Budki Piaseckie, Witoldów, Mikołajew, Kawęczyn, Szymanów, Kaski, Regów, Cegłów, Bożą Wolę, Bramki, Nowy Łuszczynek, Wolę Łuszczewską, a następnie do Pawłowic, Maszny i na koniec do Paprotni i Niepokalanowa.

Po drodze dwukrotnie przejdą przez trasę kolejową Sochaczew-Warszawa oraz dwa razy przez ruchliwą trasę Poznań-Warszawa. W wyżej wymienionych miejscach prosimy zachować szczególną ostrożność – apelują organizatorzy EDK w Niepokalanowie. Jej lokalnym koordynatorem jest Zbigniew Waszkiewicz.

Trasa EDK przeznaczona jest dla osób zdrowych, sprawnych fizycznie i przyzwyczajonych do długiego marszu. Trzeba pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca, niż w dzień i należy się do niej przygotować fizycznie i psychicznie. Zabierzcie ze sobą napoje i jedzenie, dobre buty, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę z zapasowymi bateriami i naładowany telefon komórkowy – dodają organizatorzy, przypominając, iż na EDK każdy uczestnik idzie na własną odpowiedzialność. Zapisy trwają, zgłoszenia można dokonać, wypełniając specjalny formularz na stronie internetowej www.edk.org.pl

Marcin Odolczyk

Fot. FB/ EDK Niepokalanów