Strona główna Powiat Zima łagodna, ale nie zawsze

Zima łagodna, ale nie zawsze

347
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku aura okazała się niezwykle łagodna. Temperatury od pierwszych chłodów do chwili obecnej rzadko kiedy spadały poniżej zera. Stąd też interwencji policyjnych wobec bezdomnych było mniej. A i te, co były nie kończyły się odwiezieniem do placówek opiekuńczych.

Zima nie dała się w tym roku bezdomnym we znaki. Jednak z reguły bezdomnymi są osoby dość często nadużywające alkoholu, stąd też bywają one zagrożone nawet wtedy, gdy temperatury są powyżej zera. Przy nadużyciu trunków wysokoprocentowych i przebywaniu na świeżym powietrzu przy niższych temperaturach, blisko zera zastępuje szybkie wychłodzenie i możliwość zagrożenia życia – mówi mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Uważa zatem, że łagodna zima nie powinna uśpić czujności nie tylko służb mundurowych, ale też przeciętnych mieszkańców miasta i powiatu sochaczewskiego. Dłuższe przebywanie w niskich temperaturach jest zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia.

­– Jeśli widzicie osobę, która potrzebuje pomocy, powiadomcie odpowiednie służby. Ważne jest by ta osoba znalazła wsparcie. Policjanci z rewiru dzielnicowych KPP w Sochaczewie kontrolują typowe miejsca, gdzie zwykle przebywają osoby bezdomne. Proponują im pomoc w dotarciu do ośrodka opiekuńczego. Jednak nie zawsze bezdomni chcą z takiej formy pomocy skorzystać. Często odmawiają dowozu do domu opieki. I my w tej sytuacji nic nie możemy poradzić. Zima w tym roku jest łagodna, nie ma intensywnych opadów śniegu, ani siarczystego mrozu, lecz mimo tego policjanci z sochaczewskiej komendy regularnie sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych – dodaje Agnieszka Dzik

Policjanci w trakcie ostatnich działań sprawdzali dworzec i jego okolice, parki, pustostany i inne miejsca w których przebywają osoby bezdomne, proponując pomoc w transporcie do placówki w której otrzymają ciepły posiłek i nocleg. Policjanci pierwszego kontaktu współpracują również z ośrodkami pomocy społecznej i wymieniają się informacjami o miejscach przebywania osób zagrożonych wychłodzeniem.

­– Osoby bezdomne mogą zawsze liczyć na pomoc policjantów. Ważna jest również postawa mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Apelujemy do wszystkich, żeby nie przechodzili obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy na działkach. Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 112 lub do dyżurnego sochaczewskiej komendy 46 863 72 22 – mówi oficer prasowy.

W tym roku nie było przypadku śmiertelnego wyziębienia organizmu. Interwencji jednak było sporo. Jednak w większości bezdomni nie chcą korzystać z pomocy w umieszczeniu w środkach dla bezdomnych.

BN

Fot. KPP Sochaczew