Strona główna Żelazowa Wola URODZINOWE SPOTKANIE Z CHOPINEM

URODZINOWE SPOTKANIE Z CHOPINEM

327
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku wyjątkowo hucznie świętowane są urodziny kompozytora Fryderyka Chopina, gdyż to już 210. rocznica jego narodzin. Właśnie z tego powodu bieżący rok uznany został rokiem tego genialnego pianisty i stał się okazją, aby   lepiej zapoznać się z twórczością Chopina i jego epoką.

Obchodom Roku Chopinowskiego będą poświęcone kolejne spotkania muzyczne w Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Jak również koncerty i wykłady organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, który część imprez przenosi do miejsca urodzin kompozytora.

Świąteczne spotkanie

W Żelazowej Woli świętujemy urodziny Fryderyka Chopina oraz innych sławnych kompozytorów. Każde spotkanie daje uczestnikom możliwość poznania historii życia i dokonań wybranego twórcy. Na wydarzenie składają się w zależności od tematyki – koncert edukacyjny, warsztat muzyczny, gra terenowa, wykład, etiudy aktorskie lub czytanie tekstów literackich. Zajęcia prowadzą muzykolodzy, pedagodzy i artyści – informuje Izabela Goryniak, zajmująca się promocją w Muzeum w Żelazowej Woli.

Tegoroczne urodziny kompozytora zaplanowano na środę, 4 marca. Początek spotkania o godzinie 11.00. Jako pierwsze odbędą się warsztaty poprowadzone przez dr Tomasza Nowaka, który będzie mówił o źródłach muzyki i o muzyce źródeł.

W tym samym czasie ruszy gra terenowa, która połączona będzie ze zwiedzaniem Muzeum. Trwać ma ona około dwóch godzin. Młodzież i dzieci podzielone zostaną na grupy. Ruszą wytyczonymi punktami tematycznymi – „Z Chopinem przez Polskę”, stanowiącymi przewodnik po miejscach, które odwiedził kompozytor oraz wątkach muzycznych zainspirowanych podróżami.
Ostatnia cześć spotkania to „Twój mazurek…. robi furorę tutaj”, czyli koncert edukacyjny, który przedstawi i sama w nim zagra – Zuzanna Całka.

Miłość do mazurka

Dlaczego na te urodziny Muzeum zdecydowało się właśnie wybrać mazurki?

Po prostu, jak twierdzą pianiści i miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina, to najbardziej rozpoznawalne i uwielbiane przez słuchaczy utwory tego artysty. Fryderyk Chopin komponował je przez całe życie. Jak zresztą wiele swych utworów, które oparł na motywach ludowych. Skoczny mazur, spokojny kujawiak czy żywiołowy oberek, służyły Chopinowi do stworzenia wysublimowanych miniatur tanecznych, które co prawda nie są przeznaczone do tańca, ale można spróbować do nich tańczyć. W sumie najmłodsi odwiedzając Muzeum w Żelazowej Woli, dość często przymierzają się do mazurkowych rytmów.

– Mazurki przywołują chopinowską refleksję nad kulturą ludową i narodową, a także są emocjonalnym zapisem jego myśli i uczuć. Czym objawia się ich wiejska proweniencja oraz jak kompozytor transponuje zasłyszane melodie na język artystyczny prześledzimy na przykładach mazurków z op. 6, 7, 24, 33 i 50. Prezentują one świat dźwięków od symetrycznych, nieskomplikowanych układów, po nieco bardziej złożone harmonie, a nawet polifonię. Poznamy jedno z podstawowych pojęć w kontekście mazurków – tempo rubato, czyli swobodne przyśpieszenia i zwolnienia tempa – dodaje Izabela Goryniak.
Na muzyczne spotkanie urodzinowe rezerwacje przyjmuje Izabela Goryniak, igoryniak@nifc.pl, tel. 664 413 511. Wstęp 8 złotych za osobę, w tym indywidualne zwiedzanie wystawy stałej, czasowej oraz parku.

Kolejne rocznicowe koncerty z okazji Roku Chopinowskiego już niebawem. Jednocześnie warto przypomnieć, że z nastaniem wiosny Muzeum w Żelazowej Woli wraz z Narodowym Instytutem im. Fryderyka Chopina przygotowuje moc rocznicowych atrakcji – koncerty, wystawy, warsztaty muzyczne i plastyczne.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum Żelazowa Wola