Strona główna Kampinos Szlakiem Wielkiej Wojny

Szlakiem Wielkiej Wojny

331
0
PODZIEL SIĘ

Pod honorowym patronatem Kampinoskiego Parku Narodowego w sobotę 15 lutego odbył się VIII Rajd Pieszy Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką.

Tym razem przebiegał on przez tereny Puszczy Kampinoskiej. Rajd rozpoczął się w Nowinach. Jego uczestnicy zwiedzili na wzgórzu 86 zachowany w terenie rosyjski punkt oporu. Mariusz Samborski przypomniał działania wojenne toczące się na tych terenach od 25 lipca do 9 sierpnia 1915 roku. Potem w Piaskach Królewskich trasa biegła Północnym Szlakiem Krawędziowym oraz Północnym Szlakiem Leśnym im. Teofila Lenartowicza, a na dalszym odcinku obok Kurlandzkiej Góry. Po trasie mijano pozostałości umocnień polowych wzniesionych przez żołnierzy niemieckiej 89 Dywizji Piechoty w lipcu 1915 roku. W Śladowie Górnym i Wilczu Śladowskim trasa przebiegała południową granicą obozowiska V Korpusu Syberyjskiego w miejscu obozowania żołnierzy rosyjskich.

Po zakończeniu marszu uczestnicy udali się do Osady Puszczańskiej w Tułowicach, gdzie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek. Uczestnicy rajdu dostali pamiątkowe znaczki w kształcie mosiężnej łódki amunicyjnej, nawiązującej do amunicji karabinu Gewehr 98.

VIII Rajd Pieszy Szlakami Wielkiej Wojny odbył się dzięki dofinansowaniu z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

oprac. BN

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRusza rekrutacja
Następny artykułAdoptuj psa