Strona główna Mazowsze Śmieci poza ewidencją

Śmieci poza ewidencją

473
0
PODZIEL SIĘ

Część odpadów komunalnych, jak wynika z rozporządzenia Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 roku w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, może być   zwolnionych z ewidencjonowania.

Wprowadzona zmiana jest istotna dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wytwarzają niewielkie ilości odpadów. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obejmuje takie odpady, jak odchody zwierzęce, odpady z kory i korka, z betonu oraz gruzy z rozbiórek i remontów, odpady z materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, drewno, szkło i tworzywa sztuczne. Dotyczy to także części wytwórców odpadów opakowaniowych, w szczególności właścicieli sklepów, biur i innych punktów handlowych, do których produkty dostarczane są w opakowaniach zbiorczych oraz grupy odpadów niebezpiecznych (z urządzeń zawierających elementy niebezpieczne, baterie z rtęcią, opakowania z metali zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone), jak też odpadów powstałych w wyniku eksploatacji drukarek i świetlówek, o ile nie przekroczą one ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji.

Rozporządzenie ministra weszło w życie z początkiem bieżącego roku. Zwolnienie z ewidencjonowania niektórych odpadów drobnych przedsiębiorców nie znaczy, że są oni zwolnieni z właściwego ich selekcjonowania. O tym przypomina Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, informując o zasadach zagospodarowania odpadów zwolnionych z ewidencji. Informacje o tym trafiły już do urzędów gmin w powiecie sochaczewskim. Zwolnienie z ewidencjonowania części odpadów to spore ułatwienie dla małych i średnich firm.

oprac. BN

fot.pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFerie na sportowo
Następny artykułSąsiedzki spór o dom