Strona główna Rybno Sąsiedzki spór o dom

Sąsiedzki spór o dom

1934
0
PODZIEL SIĘ

W jednej z wsi w gminie Rybno dwójka sąsiadów nie może się dogadać. spór ciągnie się   kilkadziesiąt lat i końca jego nie widać. Gminne władze są bezradne. Nikt nie wie jak załagodzić sprawę, choć Damian Jaworski, wójt gminy Rybno stara się o to.

–Ta sprawa ciągnie się od moich poprzedników. Chyba dłużej niż ja mam lat. Staram się jednak sprawę rozwikłać ze szczególną starannością. Znam problem. Byłem w tym gospodarstwie i sprawdzałem. Staram się na bieżąco śledzić sprawę – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Czuje zagrożenie

Pani Wanda mieszka w tym miejscu ponad 50 lat. Budowała ten dom od podstaw. Wcześniej w tym obiekcie była trzyklasowa szkoła podstawowa. Zamieszkała przy niej i jest tu do dziś. Szkoła uległa dawno likwidacji. W opuszczonej części zamieszkała inna rodzina. I to właśnie z nią rozpoczęły się problemy pani Wandy. Chłopcy którzy wprowadzili się tu z matką stali się prawdziwym utrapieniem dla byłej nauczycielki. Im byli starsi tym problemy rosły.

­– W lutym 2005 roku sytuacja była przerażająca. Szyby mi w oknach leciały. Nie dali mi palić w piecach. Do luftu wrzucili jakiś kamień. Dokuczali jak mogli. Meldowałam tę sytuację wójtowi, wzywałam policję – wspomina prawie 90-letnia pani Wanda.

To było wówczas, gdy kilka lat temu jeden z chłopaków zaczął strzelać w kierunku sędziwej sąsiadki. Przyjechała policja na interwencję. Sytuację udało się przejściowo opanować i załagodzić. Jednak po tym zdarzeniu pani Wanda nie czuje się bezpieczniej. Obawia się, że może dojść do następnego ataku. Dorosły teraz mężczyzna, sprawca napaści nadal mieszka z nią przez ścianę. Ma skłonności do agresji i dlatego staruszka boi się.

­– Sytuacja jest poważna. Cały czas staram się ją monitorować. I prosiłem o to policjantów, by mieli na względzie tę sprawę. Apelowałem do sąsiadki tej pani. Na razie nic się nie dzieje, ale trzymam rękę na pulsie – stwierdza Damian Jaworski.

Spór o ogrzewanie

Sędziwa pani uważa, że jej sąsiadka weszła na strych i coś przemontowała na nim, co sprawia, ze zakłócony jest obieg ciepłego powietrza i są dni, kiedy jej mieszkanie gwałtownie się wyziębia. Jak sądzi zimnem chce ją wykurzyć z domu, aby przejąć jego całość.

Kontrola z urzędu gminy, jak zapewnia wójt Damian Jaworski, niczego takiego nie wykazała. Sąsiadka też zaprzecza aby inicjowała jakieś spory. Z policyjnych informacji wynika, że wcześniej było kilka interwencji, ale od co najmniej od 10 lat nie było zgłoszenia.

­– Dwa razy jej syn strzelał do mnie. Zawiadomiłam wójta, że taka była sprawa. Ślady śrutu mam do dziś na zlewie w mieszkaniu – pokazuje staruszka uszkodzenia. ­– Mam świadka na to strzelanie. Siostra dobiegła i stwierdziła, że strzelał do nas, w naszym kierunku. Policja wtedy go zabrała. Awanturował się. A teraz utrudniają mi życie przez to grzanie i wyziębianie mi mieszkania. Są takie dni, że czuć zimny ciąg. Chcą się mnie pozbyć i zająć cały dom.

Damian Jaworski informuje, że był u 90-latki. I jak zaznaczył, na każdy jej sygnał zareaguje, jakby coś było nie tak. Ostatnim razem przyjechał, gdy zgłosiła problemy z ogrzewaniem i wystudzeniem mieszkania. Jak zaznaczył, sprawdzali z fachowcami wszystko i niczego nie znaleźli. Jego zdaniem, może to kwestia niewłaściwej wentylacji domu lub wcześniejszych podłączeń. Sprawdzą to dokładnie po zimie.

Pozostaje też kwestia wykupu posesji. Obie sąsiadki chciałyby wykupić dom. Jak ta sprawa będzie rozstrzygnięta, tego nie wiadomo. Na razie decyzja została wstrzymana.

­– Ja nie chciałabym się z tego domu wyprowadzać. Mieszkam tu już 50 lat i chciałabym dożyć swoich dni tutaj – zaznacza pani Wanda.

Prawie 30 lat mieszka tu jej sąsiadka. Dzieci jej już wyrosły i są na swoim. Mieszka tylko z jednym synem, który ma zdrowotne problemy i się nim opiekuje. Czy spór między dwiema kobietami da się rozwikłać i załagodzić? Damian Jaworski wierzy, że tak. Może po latach w końcu się dogadają.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚmieci poza ewidencją
Następny artykułOsiedle zamiast strefy