Strona główna Kultura Premiera nowego rocznika

Premiera nowego rocznika

535
0
PODZIEL SIĘ

Ukazał się kolejny numer Rocznika Sochaczewskiego, wydawanego przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jego premiera, z udziałem autorów publikacji, odbyła się 9 lutego w siedzibie Muzeum.

– Po raz pierwszy w Roczniku w szerszym stopniu znaleźli się nie tylko pracownicy naszego muzeum, ale też lokalni publicyści piszący o historii w Expressie Sochaczewskim, Ziemi Sochaczewskiej, Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza, Projekcie Sochaczewskie Fortyfikacje i Stary Sochaczew. Mam nadzieję, że w przyszłości ta współpraca będzie owocnie kontynuowana – wspomniał Paweł Rozdżestwieński, dyrektor MZSiPBnad B. Dodając, że rocznik ukazał się dzięki wparciu finansowemu Urzędu Miasta. To dofinansowanie pozwoliło, by Rocznik wydany został na kredowym papierze i pięknie ilustrowany, w większości kolorowymi zdjęciami. Czarno – białe są tylko zdjęcia archiwalne.

– Co roku podsumowujemy roczne dokonania i   Rocznik, który właśnie się ukazał jest takim podsumowaniem dokonań historycznych oraz związanych z historią miasta. Cieszy, że tyle informacji znalazło się w nim. Sochaczew ma to szczęście, że wiele zawdzięcza aktywności i pasjom swych mieszkańców. Inne miasta mogą nam tego pozazdrościć. Dzięki tym działaniom na niwie kultury tyle się dzieje i tym przyciągamy – wspomniała Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji przy Urzędzie Miasta w Sochaczewie w trakcie promocji Rocznika Sochaczewskiego.

W tym wydaniu Rocznika znalazły się reportaże z wydarzeń w 2019 roku m.in. z uroczystego pogrzebu majora Feliksa Kozubowskiego, rekonstrukcja „Bzura 1939” w 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jak również wykopaliska na Podzamczu. Nie zabrakło też obszernych tekstów z historii miasta i okolic. Szczególnie przyciągają materiały o fortyfikacjach niemieckich z czasów II Wojny Światowej, Pałacu w Strugach i o zapomnianych sochaczewskich fotografach.

­– Cieszy mnie to, że dostrzeżono działania Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza i udostępniono nam łamy Rocznika na nasze opracowania – zauważył Marek Orzechowski, który przedstawił tekst o historii Gawłowa.

Z materiałów Expressu Sochaczewskiego znalazł się materiał o masowych egzekucjach dokonywanych przez Niemców w lesie w Kożuszkach Parceli. To zapomniana i mało znana historia z II Wojny Światowej.

­– Dobrze, że jest możliwość udostępniania materiałów historycznych pisanych przez lokalnych dziennikarzy, którzy w swej pracy reporterskiej trafiają na ciekawe fakty. Miejmy nadzieję, że te działania będą kontynuowane – dodał Jerzy Szostak, redaktor naczelny Expressu Sochaczewskiego, autor wspomnianego tekstu.

BN

Fot. Bogumiła Nowak