Strona główna Kronika kryminalna Policjanci zatrzymują coraz więcej pijanych kierowców

Policjanci zatrzymują coraz więcej pijanych kierowców

402
0
PODZIEL SIĘ

Od jakiegoś czasy obserwujemy wzrost zatrzymań osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Apelujemy o zachowanie rozwagi na drodze. Piłeś? Trzymaj się od samochodu z daleka!

W ubiegłym roku wyeliminowano z ruchu 222 kierujących pod wpływem alkoholu. To 222 potencjalnych zabójców na drodze. Wśród tej niepokojąco wysokiej liczby, aż 119 osób jechało samochodem.

Osoby pod wpływem alkoholu często są sprawcami zdarzeń drogowych. Zaburzona psychomotoryka i nadmierna prędkość powodują, że o tragedię na drodze nie trudno. Często zdarza się również, że nietrzeźwi kierowcy decydują się wsiąść za kierownicę mając cofnięte uprawnienia lub też bez uprawnień. Wśród zatrzymanych osób, był również te z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

Nowy rok przyniósł kolejne zatrzymania. Przez pierwsze 1,5 miesiąca policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 12 nietrzeźwych kierowców, 3 po spożyciu alkoholu i 11 nietrzeźwych rowerzystów. Każdy z nich powoduje, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest zagrożone.

Ostatnio nie ma praktycznie dnia bez zatrzymania za kierowanie pod wpływem alkoholu. 12 lutego zatrzymano do kontroli Audi, którego kierowca miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Tego samego dnia zatrzymano jeszcze trzy osoby, które zdecydował się jechać w stanie nietrzeźwości.

W Walentynki zatrzymano kierowcę opla, który miał ponad promil alkoholu w organizmie. Dzień później wpadł kierowca nissana, który jechał pojazdem pomimo sądowego zakazu i jednocześnie znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

16 lutego zatrzymano 21 – letniego kierowcę, który miał prawie 1,5 promila, a wczoraj uniemożliwiono dalszą jazdę kierowcy passata, który miał około 1,2 promila.

W polskim prawie obowiązują dwa terminy – „w stanie nietrzeźwości” i „w stanie po użyciu alkoholu”.

Zgodnie z kodeksem karnym, o stanie nietrzeźwości mówimy, gdy: zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającą tą wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przewyższającego tą wartość.

Kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym do 2 lat pozbawienia wolności.

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu może być też wykroczeniem. Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila to mówimy o stanie „po użyciu alkoholu”.

Policjanci apelują!

Jeśli spożywałeś alkohol, nie wsiadaj za kierownicę, bo stwarzasz ogromne zagrożenie dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli spożywałeś alkohol dzień wcześniej i zastanawiasz się czy możesz już jechać, przyjdź do najbliższej jednostki Policji i poproś o sprawdzenie stanu trzeźwości.

fot.policja