Strona główna Kampinos PAMIĘCI PRZYWÓDCY POWSTANIA

PAMIĘCI PRZYWÓDCY POWSTANIA

359
0
PODZIEL SIĘ

W Dworze w Strzyżewie 14 lutego odbyła się uroczystość „Współpraca Buduje, Dziedzictwo Kształtuje”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Kampinoskie. Spotkanie to było też okazją do podsumowania trzech konkursów – wiedzy, plastycznego i fotograficznego poświęconych Zygmuntowi Padlewskiemu, jednemu z przywódców Powstania Styczniowego.

– Ta uroczystość to niezwykła okazja przypomnienia dokonań Zygmunta Padlewskiego, który jest patronem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Kampinosie. To nie tylko doskonalenie wiedzy przez uczniów, ale nasz hołd i przypomnienie dzieła powstańców styczniowych. To nasze dziedzictwo i współpraca międzypokoleniowa, co świetnie wpisuje się w promowaną działalność Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinoskie – wspomniała Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos, jeden z patronów honorowych imprezy.

W patriotycznym   klimacie

Po powitaniach i odczytaniu listu gratulacyjnego Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, gratulującego twórczej i skutecznej działalności członkom Towarzystwa Kampinoskiego, była prezentacja muzyczna. Można było usłyszeć wiązankę patriotycznych utworów. Najpierw w duecie zaśpiewali Klara Zawadzka i Albert Szułczyński, a potem już sama Zawadzka. Zaprezentowane zostały głównie piosenki Marka Grechuty.

Nie zabrakło też nowych utworów w wykonaniu części zespołu Senior Band. Przygrywali i śpiewali Fabian Filipiak i Zdzisław Wachnik. Muzycy zaskoczyli ciekawymi, premierowymi utworami, m.in. piosenką „Powstańcy Styczniowi”. Publiczność dostała tekst i po raz pierwszy, choć bez przygotowania, udało się wszystkim wykonać ten utwór wspólnie.

­– Staramy się zachęcać do śpiewania i poznawania, zarówno starych i znanych piosenek i pieśni patriotycznych, jak i nowo powstających utworów. Zawsze przygotowujemy słowa utworów na takie spotkania. Wspólne śpiewanie patriotyczne to jeden ze sposobów na naszą integrację – wspomniała Barbara Szulczyńska, prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinoskie w Kampinosie.

Jednym z zaproszonych gości był Jerzy Misiak, były dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, który wspomniał o roli Puszczy w Powstaniu Styczniowym, gdzie uciekali walczący, szukając schronienia przed carską branką do armii oraz o Dębie Powstańców – drzewie, które było miejscem kaźni walczących w powstaniu młodych patriotów.

Laury dla najlepszych

Finałem uroczystości było wręczenie nagród najlepszym uczestnikom Szkolnego Konkursu Historycznego o Zygmuncie Padlewskim, który składał się z trzech segmentów – konkursu wiedzy, plastycznego i fotograficznego. Honorowy patronat nad konkursem poza Moniką Ciurzyńską objął Jan Żychliński, starosta powiatu warszawskiego zachodniego, który też ufundował część nagród.

W konkursie wiedzy zwyciężyła klasa VI b – Julia i Kinga Ciurzyńskie z Aleksandrą Wilczyńską. Na drugim miejscu była klasa VII b – Sebastian Stępień i Jacek Wiziński, a na trzecim klasy – VI a (Szymon Czapnik, Szymon Zaręba), VIII a (Weronika Ciurzyńska, Kamil Łukasiewicz, Jakub Więckowski) oraz VIII b (Zuzanna Materska, Szymon Młynarczyk, Tymoteusz Wieczorek).

W konkursie plastycznym nagrody były indywidualne. Pierwsze miejsce w klasach I-IV przypadło Amelii Lewandowskiej. Drugie wspólnie zdobyli za swe prace – Amelia Jędrzejewska, Szymon Zawadzki, Sebastian Orzechowski, a trzecie ­ Wiktor Pęśko i Julia Pliszka. Przyznano też 7 wyróżnień. W klasach V-VIII wygrała Aleksandra Wilczyńska. Drugie miejsce na prace plastyczne przypadło Michałowi Stangraciakowi i Janowi Nagotowi. Trzecie miejsce zdobyli – Julia Grzesiak i Julia Szumska.

W kategorii port folio, czyli za artystyczne zdjęcia związane z patronem szkoły pierwszą nagrodę wywalczyli Stanisław Majcher i Norbert Celejewski za zaprezentowane fotosy. Drugie miejsce przypadło Alicji Zaranowicz. Natomiast trzecie zdobyli Dominik Dobrzyński i Antonina Zawadzka.

W konkursie udział brało w sumie 37 uczniów. Poziom prac i wiedza uczniów o Zygmuncie Padlewskim w ocenie jurorów były na bardzo wysokim poziomie. To nie ostatni konkurs. Za rok Towarzystwo Kampinoskie w ramach programu „Współpraca Buduje, Dziedzictwo Kształtuje” chce dalej promować i rozwijać wiedzę o Powstańcach Styczniowych.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAmfiteatr rośnie
Następny artykułZostań żołnierzem