Strona główna Sochaczew miasto Osiedle zamiast strefy

Osiedle zamiast strefy

615
0
PODZIEL SIĘ

Jeżeli radni wyrażą na to zgodę, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego budynku mieszkalnego z mającego powstać na Polach Czerwonkowskich osiedla mieszkaniowego. Zostanie ono wybudowane przez tę samą firmę, która obecnie buduje bloki przy ulicy Okrzei.

Do urzędu miejskiego wpłynął wniosek firmy VFM Olimpijska o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na fragmentach Pól Czerwonkowskich. Jest to konsekwencja zakupu przez spółkę prawie czterohektarowej działki przy ulicy Olimpijskiej. Dodajmy, że ta sama firma wybudowała budynek mieszkalny przy ulicy Okrzei, a obecnie stawia bloki przy ulicy Otwartej. Osiedle na Polach ma być jej kolejną inwestycją w Sochaczewie.

 Zmiana planu?

Jak można przeczytać we wniosku, mający powstać na polach budynek będzie miał kształt litery U i powstanie przy ulicy Olimpijskiej. Jego front od strony ulicy będzie miał długość od 46 do 56 metrów, a skrzydła otwierające się na polach będą tworzyły wewnętrzny dziedziniec.

Sam budynek ma mieć osiem pięter i będzie składać się od 105 do 135 mieszkań. Z kolei na parterze mają powstać sklepy i lokale usługowe. Inwestor, jak można przeczytać we wniosku, planuje usytuowanie pod blokiem podziemnego parkingu na ponad 100 pojazdów. Dodatkowe miejsca postojowe zostaną usytuowane wzdłuż dwóch wjazdów z ulicy Olimpijskiej.

Jednak o tym, czy plany inwestora zostaną zrealizowane, zadecydują radni. Ci muszą wyrazić zgodę na uchylenie części zapisów obecnego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. A ten wyklucza możliwość budowy w tym miejscu mieszkań.

Ale nie tylko radni mogą zgłaszać uwagi na temat planowej inwestycji, ale również mieszkańcy. Swoją opinię na ten temat można zgłaszać do 6 lutego w postaci papierowej na adres Urzędu Miejskiego lub w formie elektronicznej z na adres: sekretariat@sochaczew.pl.

Koniec strefy

Budowa osiedla w tym miejscu może być zaskoczeniem z powodu zmienionego niedawno przez radnych planu przestrzennego zagospodarowania tego terenu. Radni zdecydowali, że cały ten obszar jest przeznaczony pod produkcję przemysłową i usługi, i włączony do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Co z kolei miało przyciągnąć do miasta nowych inwestorów.

Problem jednak w tym, że mimo zmiany planu oraz intensywnych działań, szefostwu strefy nie udało się znaleźć inwestorów, którzy chcieliby uruchomić swoją działalność na terenie pól. I nic nie wskazuje, aby stało się to w przyszłości. Dlatego samorząd zdecydował się na sprzedaż firmie developerskiej części należących do niego gruntów na Polach Czerwonkowskich, a ta po ich zakupie wystąpiła o wydanie zezwolenia, powołując się na ustawy  o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, co pozwala na obejście zapisów przyjętego przez poprzednią radę planu.

Dodajmy, że pozostała część miejskich gruntów na Polach ma być przekazana Skarbowi Państwa pod budowę nowej siedziby sądu.

Przy okazji przypomnijmy, że budowa osiedla w tym miejscu, to powrót do koncepcji zagospodarowania pól, jaką miastu zaproponowała firma Skanska. Ta chciała zakupić pola i podzielić je na strefę produkcyjną od strony obwodnicy i mieszkaniową od strony miasta. Jednak ówczesne władze nie wyraziły na to zgody. Gdyż planowały stworzenie na tym obszarze terenów sportowo–rekreacyjnych na potrzeby Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co skutecznie odstraszało potencjalnych inwestorów, którzy z tego powodu ulokowali swoją działalność m.in. na terenie gminy Błonie i Grodziska Mazowieckiego.

Jerzy Szostak

Fot.: VFM Olimpijska